Dobré noviny
Budujete firmu pre svoje deti?
Kazimír Žák
Kazimír Žák

Budujete firmu pre svoje deti?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: akoriaditfirmu.sk

Je to sen veľa podnikateľov. Ale ak niekto posledných 15-20 rokov budoval firmu, tak si väčšinou svoje deti veľmi neužil. A ani oni jeho.

Budovať firmu pre deti - tak toto je úplne ideálny stav. A navyše, ak už vo firme na nejakých nižších pozíciách Vaše deti pracujú a ide im to, je to v poriadku. 

Mínusy:

Je to sen veľa podnikateľov. Ale ak niekto posledných 15-20 rokov budoval firmu, tak si väčšinou svoje deti veľmi neužil. A ani oni jeho. Deti podnikateľov, pokiaľ nie sú vedené k podnikaniu alebo práci vo firme otca (alebo rodičov), si často vyberajú vlastnú cestu v živote. Paradoxne si neraz vyberajú rôzne humanitné smery, ktoré sú veľmi vzdialené tomu, čo robia ich rodičia. Na druhú stranu, sú neraz dobre finančne zabezpečené, takže nemusia riešiť existenčné otázky prežitia a môžu robiť v živote skutočne to, na čo majú vlohy a baví ich to.

Deti, ktoré pracujú vo firmách svojich rodičov, to však nemajú vôbec ľahké. Začínajú tam väčšinou na bežných pracovných pozíciách a samozrejme tak, ako iní pracovníci aj oni chcú byť prospešní a vyniknúť a neraz aj dokázať rodičom ako sú dobrí. Musia sa začleniť a pracovať v teame, čo nie je ľahké. 

Častokrát musia byť aj dvojnásobne lepší, alebo mať rádovo vyššie výkony alebo výsledky na porovnateľných pozíciách ako bežní pracovníci, aby si získali prirodzenú autoritu a postavenie, aby ich niekto neznehodnocoval, ako sa to bežne robí napríklad výrokmi typu: “On to má ľahké, veď je to syn (dcéra) majiteľa!".

Neraz v snahe zapadnúť do kolektívu, sa spoja s pracovníkmi v určitých záležitostiach dokonca aj proti vedeniu a majiteľom (rodičom) - na to stačí mať nejaké nemiestne poznámky k príkazom, prideleným úlohám alebo to len jednoducho ofrflať. Takto vlastne podkopávajú autoritu vedenia, čo následne priamo rozbíja firmu a aj rodinu a naopak úctu a uznanie od spolupracovníkov v skutočnosti ani nezískajú.

Plusy:

Toto je jedna z možností ako odovzdať firmu nástupcovi. Predpokladajme, že sa deti vo firme vypracujú, vlastnými schopnosťami a prácou získajú vedúce postavenie vo firme. Často im nemusíte vysvetľovať základné ciele, účely, hodnoty a kultúru - jednoducho to, čo ste vo firme dlhé roky budovali - lebo neraz od malička boli súčasťou Vašej firmy. 

Nikdy nezabudnem, ako keď sme spolu s manželkou budovali sieť obchodov a každý večer nám pracovníčky nahlasovali denné tržby a počty obslúžených zákazníkov, tak naša 10 ročná dcéra vedela rozoznať dobrý, priemerný a zlý výkon predavačiek, jednoducho počúvala čísla a komentovala to. Pri nízkej tržbe neraz povedala: “To sa tam dnes flákali?”. Naopak, pri excelentných výkonoch neraz reagovala: “Oci, mal by si im zajtra poďakovať alebo ich pochváliť!”. Prevziať firmu vo veku 35-40 rokov po rodičoch je dobrá voľba.

Ďalším plusom je aj to, že odovzdávate riadenie firmy alebo celú firmu a tá zostane rodinným majetkom, teda to, čo ste počas života budovali, bude pod Vašou kontrolou pokračovať. Svoj rozhodujúci alebo väčšinový podiel si tam však ponechajte.

Záver:

Nie je nič zlé na tom, keď sa niekto snaží budovať firmu pre svoje deti. Nie každému sa to aj podarí. Ak Vaše deti nemajú ambície vo Vašom podnikaní pokračovať alebo v rodinnej firme pracovať ešte stále ju môžu vlastniť - teda mať v nej podiely alebo byť akcionármi. 

Pokiaľ je to menšia firma, tak ju môžete, keď prídete do dôchodkového veku predať a užiť si to, na čom ste celý život pracovali.

Chcete vedieť viac?

O autorovi

V spolupráci so stránkou www.akoriaditfirmu.sk Vám prinášame sériu článkov o podnikaní. Majiteľom spoločnosti a zároveň autorom článkov je Ing. Kazimír Žák.

Už viac ako 15 rokov dodáva prednášky, semináre, workshopy a konzultácie pre podnikateľov a manažérov v stredoeurópskom regióne.  Je viac praktik ako teoretik, ide mu hlavne o výsledky. Jeho názory, rady a doporučenia sú overené v praxi, pretože ich aj sám vo svojom podnikaní používa.

Pravidelne sa zúčastňuje na konferenciách konzultantov v Európe a Amerike. V roku 2006 založil vlastnú poradenskú a konzultačnú firmu SUCCESS CONSULTING, s.r.o., ktorú dodnes riadi.

Stiahnite si z jeho blogu zdarma e-book "5 mýtov managementu" a dostávajte e-mailom pravidelne články na rôzne témy (riadenie ľudí, motivácia, odmeňovanie a ďalšie).

(PR)

Už ste čítali?