Dobré noviny
Deťom v USA sa začala škola. Učia sa predmety, o ktorých sa slovenským deťom ani nesníva
TASR
TASR

Deťom v USA sa začala škola. Učia sa predmety, o ktorých sa slovenským deťom ani nesníva

Slovenské deti si budú prázdniny užívať ešte dva týždne, dokonca dostali jeden deň k dobru a škola sa im začne až v pondelok 5. septembra. Samozrejme, návrat k povinnostiam teší len málokoho a nezachránia to asi ani predmety. Možno by sa však naše deti tešili do škôl oveľa viac, keby zneli tak zaujímavo ako pri ich amerických rovesníkoch.

Školský autobus Foto: MacAllister Transportation
 

WASHINGTON/BRATISLAVA 23. augusta (TASR) – Kým slovenské deti majú pred sebou ešte dva týždne prázdnin, mnohé v USA už v pondelok zasadli do školských lavíc. Začiatok školského roka je v Spojených štátoch rôzny nielen od štátu k štátu, ale aj od okresu k okresu. Od slovenských reálií sa líši aj predmetmi, ktoré znejú naozaj zaujímavo, a slovenskí žiaci zrejme majú svojim rovesníkom v tomto smere čo závidieť.

Idú s dobou

Niektoré univerzity v rámci držania kroku s módou totiž ponúkajú predmety ako zombíci v mainsteamových médiách, sociológia slávy a Lady Gaga, teória a dejiny videohier či americká dovolenka. Nedajte sa však zmýliť názvom. Profesori a rektori univerzít sa bránia kritike argumentom, že tieto predmety nie sú ani ľahké, ani nemenia vyučovanie na šou. Tvrdia, že názov má len prilákať mladých. Napríklad sociológia slávy a Lady Gaga je podľa nich hlavne o sociológii a kultúre slávy a Lady Gaga slúži len ako príklad. Sylabus kurzu uvádza, že počas vyučovania sa nepoužíva hudba ani videá. Nuž, vyzerá to tak, že aj profesori sa naučili kráčať s dobou a vedia, čo platí na mládež.

Niektorí žiaci základných a stredných škôl sedia v laviciach od polovice augusta, keďže prázdninovali už od júna. Mnohí ďalší sa pridali v pondelok. Iní, najmä na západnom pobreží, si prázdniny budú užívať až do začiatku septembra. Vysokoškolákom sa nový semester začne koncom augusta alebo až v polovici septembra.

Debata o financovaní

So začínajúcim sa školským rokom a pokračujúcou a na intenzite naberajúcou prezidentskou kampaňou sa do centra pozornosti dostávajú aj otázky o kvalite a cene vzdelávania, najmä vysokoškolského. 

V nedávnom prieskume verejnej mienky sa väčšina Američanov vyjadrila za bezplatné vzdelávanie. Zároveň však väčšina z nich nie je ochotná platiť na tento účel vyššie dane. Riešenie je v rukách budúceho prezidenta či prezidentky.

Na snímke Donald Trump a Hillary Clintonová. Foto: TASR/AP
 

Obaja prezidentskí kandidáti sľubujú, že za ich vlády sa nielen vysokoškolské vzdelanie stane cenovo dostupnejším. Donald Trump chce študentské pôžičky odňať federálnej vláde a sprivatizovať ich. Riadenie systému vzdelávania chce viac decentralizovať.

Hillary Clintonová chce poskytnúť bezplatné vysokoškolské vzdelávanie pre rodiny zarábajúce ročne menej ako 125-tisíc dolárov. Navrhla tiež nižšie úrokové sadzby na študentské pôžičky. Zaplatiť to chce z vyšších daní pre bohatých a zaplátaním dier v systéme platenia daní. Plánuje tiež zaviesť viac možností vyššieho vzdelávania. Bakalárske štúdium podľa nej nie je pre každého a štvorročné štúdium ani nie je vždy nutné. Spomenula rekvalifikačné kurzy či nadstavbové formy štúdia ako ich poznáme na Slovensku.

Už ste čítali?