Dobré noviny
Z akého materiálu je v skutočnosti zlatá medaila? Zlato to nie je
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Z akého materiálu je v skutočnosti zlatá medaila? Zlato to nie je

Na snímke slovenskí deblisti Ladislav (vpravo) a Peter Škantárovci pózujú so zlatými medailami z Ria.
Na snímke slovenskí deblisti Ladislav (vpravo) a Peter Škantárovci pózujú so zlatými medailami z Ria. — Foto: TASR - Michal Svítok

Zlatá olympijská medaila je ocenením, ktoré si túži zo súťaže odniesť domov každý športovec. No vyzerá to tak, že vzácna môže asi iba z hľadiska zadosťučinenia a prekonania ostatných. Fakty o nej vás totiž zaskočia.

RIO DE JANEIRO 16. augusta - Doniesť si zlatú medailu z olympiády – to je sen azda každého športovca, hoci mnohí sa musia zmieriť s tým, že na ňu nesiahnu. Iným zabezpečí nielen pocit úspechu, ale aj slávu a obdiv. No v skutočnosti, z hľadiska peňazí, veľkú hodnotu nemá.

Myslia na ekológiu

Možno ste to doteraz netušili, no zlatá medaila v podstate ani nie je zlatá. Cenný kúsok, ktorý má 500 gramov, je totiž z viac ako 90 percent vyrobený z recyklovaného striebra, a len niečo cez jedno percento obsahuje zlato. Ani jeho hodnota nie je príliš vysoká – pri súčasných trhových hodnotách je to len okolo 500 eur. Podľa olympijského výboru však musí zlato obsiahnuté v tejto medaile vážiť aspoň šesť gramov.

Olympionici si skrátka musia zvyknúť na to, že ich zlatá medaila nie je tak celkom zlatá. No v podstate si však na to vlastne ani nemali kedy zvyknúť, pretože naposledy boli olympijské medaily vyrobené z rýdzeho zlata v roku 1912. Dostali ich tí najúspešnejší športovci, ktorí si zmerali svoje sily na olympiáde vo švédskom Štokholme. 

Banovať však nemusia držitelia strieborných medailí, pretože tie zo striebra skutočne pozostávajú. No výrobcovia myslia aj na ekológiu a tak je väčšina striebra recyklovaná zo starých zrkadiel či rontgenových platní. Zlato, ktoré je súčasťou tej najcennejšej medaily, je navyše bez ortuti, ktorá sa zvykne používať na jeho oddelenie od rúd a môže tak otráviť ekosystém. Mimochodom, vedeli ste o tom, že bronzové medaily sú vyrobené z medi a zinku?

Veľká česť

Športovcov je však neúrekom a preto treba k výrobe medailí pristupovať seriózne. Napokon, drvivej väčšine športovcov určite nezáleží na tom, ako má ich medaila finančnú hodnotu. Oveľa dôležitejšie sú totiž športový úspech a pocit uznania. A tak to berú aj samotní stvoritelia medailí. „Je to obrovský pocit zadosťučinenia, že naše medaily budú nosiť športovci, ktorí dali do výhry všetko,“ cituje Daily Mail Nelsona Neta Carneira, ktorý pracoval v mincovni viac ako 40 rokov.

Brazílska mincovňa vyrobila pre tieto olympijské hry až 5 130 medailí. Podľa vedúceho procesu výroby Victora Huga Berberta je to pre nich veľká česť, ale ešte väčšia zodpovednosť. Podľa neho trvala výroba každej z vyše 5-tisíc medailí pre olympijské a paralympijské hry 48 hodín. Na ich výrobe sa podieľal 80-členný tím. 

Už ste čítali?