OH2016: Rekordér Bolt vyhral siedme zlato na olympiádach

Atletický svet šokoval Wayde Van Niekerk. Juhoafričan sa stal novým olympijským šampiónom v behu na 400 m, keď triumfoval v novom svetovom rekorde 43,03 s.

Na snímke jamajský šprintér Usain Bolt sa usmieva po triumfe vo finálovom behu na 100 metrov na XXXI. letných olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro, 15. augusta 2016. Obhajca titulu a svetový rekordér triumfoval časom 9,81 s a získal siedme zlato spod piatich kruhov v kariére. Stovku vyhral aj v Pekingu 2008 a Londýne 2012. FOTO TASR - Michal Svítok Foto: TASR AP

Rio de Janeiro 15. augusta (TASR) - Jamajčan Usain Bolt ovládol na OH 2016 v Rio de Janeiro finále behu na 100 m. Obhajca titulu a svetový rekordér triumfoval časom 9,81 s a získal siedme zlato spod piatich kruhov v kariére. Stovku vyhral aj v Pekingu 2008 a Londýne 2012 a stal sa prvým atlétom, ktorý dominoval na stometrovej trati na troch olympiádach za sebou.

Striebro si vybojoval Američan Justin Gatlin (9,89), z bronzu sa tešil Kanaďan Andre De Grasse (9,91).

Bolt urobil prvý krok k tomu, aby v Riu zavŕšil unikátne treble. Na predchádzajúcich dvoch olympiádach triumfoval okrem stovky aj na 200 m a v štafete 4x100 m.

Na štarte v Riu už tradične nepatril medzi najrýchlejších, keď mal druhý najpomalší reakčný čas. Ešte do polovice pretekov viedol Gatlin, ale Bolt stratu z úvodu dohnal a svojim súperom zdrvujúcim finišom nedal žiadnu šancu.

"Čakal som lepší čas, ale som šťastný, že som vyhral. Splnil som to, čo som mal v pláne. Niekto spomenul, že sa môžem stať nesmrteľný. Ak vyhrám ešte dve zlaté medaily, tak môžem povedať dovidenia a odísť ako nesmrteľný. Cítim sa v lepšej forme ako v minulej sezóne. Uvidíme, ako to dopadne," povedal Bolt v prvej reakcii po zisku ďalšieho titulu olympijského šampióna.

Jeho rival Gatlin bol s umiestnením na stupni medailistov spokojný. "Tvrdo som na to pracoval 365 dní v roku. Byť vo veku 34 rokov dôstojným súperom týmto chlapcom, a dokonca skončiť na pódiu, ma napĺňa dobrým pocitom," hodnotil Američan.

Atletický svet šokoval Wayde Van Niekerk

Juhoafričan sa stal novým olympijským šampiónom v behu na 400 m, keď triumfoval v novom svetovom rekorde 43,03 s. O 15 stotín sekundy prekonal dovtedajšie maximum Američana Michaela Johnsona z roku 1999.

Juhoafrický atlét Wayde Van Niekerk oddychuje po víťazstve v behu na 400 metrov na LOH v brazílskom Riu. Foto: TASR AP

Striebro si vybojoval obhajca titulu Kirani James z Grenady, tretí skončil olympijský šampión z Pekingu 2008 Američan LaShawn Merritt.

Pre Van Niekerka, ktorý je majstrom sveta z Pekingu 2015, je to prvá olympijská medaila v kariére. Vo finále bežal v nevýhodnej ôsmej dráhe, ale jeho výkon to vôbec neovplyvnilo. "Bolo mi jedno, v akej dráhe som bežal. Chcem som podať čo najlepší výkon a to sa mi podarilo. Ten čas ma šokoval, bol takým bonusom k víťazstvu. Na trati som sa cítil dobre a vedel som, že čas v cieli bude dobrý," povedal 24-ročný atlét do kamier ČT Sport.

Michael Johnson sledoval prekonanie svojho "bradatého" rekordu v pozícii televízneho spolukomentátora priamo v dejisku olympiády. "Usain Bolt za chvíľu končí s kariérou, Wayde môže byť nová hviezda atletiky. Jeho výkon bol úžasný, nič také som predtým nevidel. Môže bežať pod 43 sekúnd? Podľa mňa áno. Mne osobne sa to nikdy nepodarilo," konštatoval Johnson.

Trojskok žien sa stal korisťou Kolumbijčanky Caterine Ibargüenovej. Olympijské finále ovládla výkonom 15,17 m a získala prvú zlatú medailu spod piatich kruhov v kariére.

Dvojnásobná majsterka sveta potvrdila úlohu favoritky a ako jediná dvakrát skočila za 15 m. Víťazný pokus predviedla v štvrtej sérii. "Splnil sa mi ten najväčší sen. Som veľmi šťastná a hrdá," povedala Ibargüenová.

Striebro brala len 20-ročná Yulimar Rojasová a stala sa prvou Venezuelčankou, ktorá na olympiáde získala cenný kov v atletike. Na treťom mieste skončila obhajkyňa titulu z Londýna 2012 Kazaška Olga Rypakovová.