Umývanie zubov neprospieva iba chrupu. S týmto všetkým vám pomôže
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Umývanie zubov neprospieva iba chrupu. S týmto všetkým vám pomôže

Málokto vie o tom, že správna starostlivosť o ústnu dutinu nemá vplyv iba na zdravie vašich zubov, ale aj iných častí tela. S čím všetkým vám dokáže poctivé umývanie zubov pomôcť a ktorým problémom vďaka tomu predídete? 

Ilustračné foto — Foto: Fotolia

CAMBRIDGE 11. augusta - Umývate si pravidelne zuby? Dobre robíte. K tomu, aby sme si poriadne umývali zuby, nás od mala vedú rodičia a všetci sme si vedomí toho, že keby sme sa o svoj chrup nestarali, narobili by sme si tým nepríjemné zdravotné problémy, za ktoré by nás nepochválil ani náš zubár, ani naša peňaženka a ešte by to aj bolelo. Popri tom, ako sa staráme o svoje zuby, však pomáhame aj iným častiam tela. Viete, o ktorých je reč?

Ak človek zanedbáva ústnu dutinu, hrozí mu viac ako iba zubné kazy, zápach z úst alebo ochorenia ďasien. Ústna hygiena má vplyv aj na zvyšok tela, ktorému môže buď pomôcť, alebo uškodiť. To už záleží iba na tom, ako si na nej dáte záležať. Poškodenia v ústnej dutine však môžu súvisieť aj so srdcovými ochoreniami, cukrovkou alebo ochoreniami tráviaceho traktu. Ale pozrime sa na to z opačnej strany. Ako môže byť poctivé umývanie zubov prospešné aj mimo ústnej dutiny?

Čistota - pol života

Málokto vie o tom, že umývanie zubov je zároveň výbornou prevenciou proti rakovine hrubého čreva. Je to kvôli baktériám, ktoré číhajú v našej ústnej dutine. Ak si dvakrát denne budete umývať zuby, pomôže vám to zredukovať baktérie, ktoré spôsobujú nádory hrubého čreva. Ak si budete správne čistiť zuby, môžete vďaka tomu od seba odvrátiť nielen túto túto formu rakoviny, ale pomôže to tiež ako prevencia proti rakovine pankreasu, ktorý tieto baktérie rovnako ohrozujú.

Hoci sa zdá, že to ani nemôže súvisieť, umývanie zubov má vplyv aj na vašu pamäť. Ak si budete zodpovedne umývať zuby, môže vám to pomôcť k tomu, aby ste boli po mentálnej stránke vitálnejší, keď budete starší. Ako píše denník Daily Mail, pribúdajú dôkazy o tom, že ochorenie ďasien môže súvisieť aj s nástupom Alzheimerovej choroby a naopak, aj si budete pravidelne čistiť chrup a vaša ústna dutina bude v poriadku, toto riziko sa zníži. Zistilo sa totiž, že krvácajúce ďasná majú vplyv na zdravie ľudského mozgu. Ak teda máte v ústach nejaký problém, mali by ste ho vyriešiť. Britskí odborníci tvrdia, že dobrý stav ústnej dutiny dokáže túto chorobu držať v šachu.

Na toto pri umývaní zubov nezabúdajte!

A ako si zabezpečiť dobrú ústnu hygienu? Predovšetkým dbajte na to, aby ste si každý deň aspoň dvakrát denne poctivo umyli zuby fluoridnou zubnou pastou. Aspoň počas večerného umývania zubov by čisteniu chrupu zubnou kefkou malo predchádzať aj použitie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Po umytí zubou použite aj ústnu vodu. Zuby by ste si mali umývať minimálne po dobu 2 minút a nezabúdajte ani na čistenie jazyka. Na ňom je tiež plno baktérií, ktoré sa tam usadia po konzumácii potravín a vytvára sa na ňom povlak. Ak nevenujete pri umývaní pozornosť aj jazyku, trochu to môže zmariť vaše úsilie, pretože sa povlak z neho môže číriť ďalej po ústnej dutine.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…