Dobré noviny
Obec na Liptove nám Európania závidia. Konečne uznali jej kvality
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Obec na Liptove nám Európania závidia. Konečne uznali jej kvality

Liptovská Teplička.
Liptovská Teplička. — Foto: liptovskateplicka.sk

Slovensko je nádherná krajina, ktorá má čo ponúknuť. A vedia to aj v európskych inštitúciach, kde si všimli dedinku Liptovská Teplička, ktorá získala špeciálne uznanie. 

LIPTOVSKÁ TEPLIČKA 26. júla - Obec v okrese Poprad je určite počas leta lákadlom pre turistov, ktorí sa môžu pokochať nielen krásnou prírodou, ale venovať sa aj športu. A okrem toho sa môže popýšiť uznaním v rámci ocenení Ceny Rady Európy.

Veľké dedičstvo

Keď sa toto leto konal oficiálny ceremoniál v Budapešti, starosta Slavomír Kopáč na ňom nemohol chýbať. Hrdo prevzal špeciálne uznanie medzinárodnej poroty. Medzi ocenenými bola totiž aj obec, ktorej šéfuje. Všetci zainteresovaní museli uznať, že terasovité políčka, ktoré sa v nej nachádzajú, sú naozajstný zázrak. 

„Je to také morálne zadosťučinenie Tepličanov a hlavne našich otcov, ktorí túto krajinu zušľachťovali, možno povedať, že zo zištných dôvodov, aby tu jednoducho prežili, ale zanechali nám veľké dedičstvo a my sa ho snažíme zachovávať,“ citovali starostu Podtatranské noviny. Pre Nový Čas zas uviedol, že kedysi ich považovali za zapadákov, teraz museli uznať, že ich dedina má cveng. Ocenenie je tak určite pre dedinčanov veľkým zadosťučinením. Veď už len samotný pohľad na obec lahodí oku. Príroda, atmosféra, všetko udržiavané. Starosta Kopáč pre Dobré noviny potvrdil, že turistom sa pivničky páčia a radi sa chodia na ne pozerať. Dnes tam boli napríklad české autá, ale aj ľudia zo západného Slovenska. „A vy ste tu ešte neboli? Tak najvyšší čas,“ povedal nám v dobrej nálade.

Európania závidia

Ministerstvo životného prostredia SR definovalo terasovité políčka ako charakteristické črty „v horských prírodných podmienkach prostredníctvom efektívnych manažmentových opatrení (hospodárenia).“ Terasovité políčka sú prejavom zachovávania historických krajinných štruktúr. Spolu s pivničkami ich vytvorili naši predkovia, pričom najstaršia písomná zmienka o obci pochádza ešte z roku 1634. Je preto úžasné, ako sa podarilo zachovať tradíciu naprieč storočiami.

Táto obec je aj laureátom Ceny Slovenskej republiky za krajinu 2014 s projektom Zachovanie unikátnych historických krajinných štruktúr. Envirorezort, ktorý bol vyhlasovateľom ceny, respektíve vtedajší štátny tajomník Ján Ilavský vyhlásil, že predseda  Európskej environmentálnej agentúry, ktorý bol v tom čase na návšteve Slovenska, konštatoval, že nám závidí to, čo tu máme. „Tie kúsky našej vzácnej prírody, ktorá je ešte nedotknutá, sú myslím že tým, čo môžeme prezentovať navonok v rámci Ceny Rady Európy, prilákať ľudí, prilákať turizmom,“ doplnil vtedy Ilavský.

A skutočne, Liptovská Teplička Radu Európy zaujala a právom sa teší z medzinárodného ocenenia. Terasovité políčka, z ktorých sú Európania takí hotoví, však nie sú jedinou atrakciou tejto obce. Fascinujúce sú aj zemiakové pivničky, ktoré vyzerajú ako hobitie domčeky. Vďaka nízkej teplote, ktorá sa v nich drží, v nich zemiaky vydržia dostatočne dlho. 

„Zachovanie rysov a funkčnosť poľnohospodárskej krajiny zohrala kľúčovú úlohu pri hospodárskej činnosti obce, ktorá tak ostala osídlená aj napriek náročným prírodným podmienkam. Kombinované použitie tradičných metód poľnohospodárstva a moderných metód používaných na svahoch vo vysokej nadmorskej výške umožňuje efektívne a v praxi udržateľné poľnohospodárstvo rešpektujúce históriu tohto miesta. Uplatňovanie inovatívnych poľnohospodárskych postupov a úsilie predkov obyvateľstva sa môže stať zdrojom inšpirácie aj pre iné dediny a malé mestá, ktoré sa chcú udržateľne rozvíjať a zachovať si pritom tradičnú krajinu,“ uvádza obec, ktorá ide nielen v rámci Slovenska príkladom.

Už ste čítali?