Dobré noviny
Slovenskí žiaci vymysleli umývačku na psie labky. Majú len 10 rokov
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovenskí žiaci vymysleli umývačku na psie labky. Majú len 10 rokov

Deti so svojím víťazným projektom.
Deti so svojím víťazným projektom. — Foto: Facebook/iKid Slovakia

Psov treba často venčiť a ak ich máte vnútri, tak aj pravidelne umývať, najmä labky. A to môže byť niekedy poriadny boj. Riešením by mohla byť špeciálna vanička, ktorú vymysleli slovenskí školáci a získali za ňu aj ocenenie.

BRATISLAVA 25. júla - Niektorí ľudia pustia po prechádzke psa do bytu len tak – aj so špinavými labkami, ostatní im ich poumývajú. No určite sa aj vám stalo, že pes vo vani protestoval, prípadne ste po kúpacej procedúre ostali mokrí obaja – vy aj pes. Praktickým riešením je vanička na umývanie labiek, ktorú vymysleli žiaci z košickej základnej školy.

Labky umyje aj vysuší

Aj deti dokážu mať skvelé nápady, ktoré môžu nadobudnúť reálne kontúry. Žiaci zo Základnej školy Park Angelinum v Košiciach sú toho jasným príkladom. Ich vynález s názvom WashDog môže byť pre psičkárov veľkým pomocníkom. Psíkovi labky umyje a ešte aj vysuší. Tento projekt sa prepracoval do finále iKid Startup Awards 2016 a skončil na prvom mieste. 

Za povšimnutie stoja určite aj druhé a tretie miesto. Na druhom mieste sa totiž umiestnil nápad s názvom Coat Hanger, čo je vyhrievací vešiak. Ten dokáže v zime oblečenie vyhriať a v lete ho zase vysušiť, napríklad, ak zmokne. Autormi nápadu sú žiaci zo ZŠ R. Dilonga v Trstenej. Na treťom mieste skončil projekt Smart Bike z dielne žiakov zo ZŠ M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji, čo je samoobslužný stojan pre cyklistov.

Veria v detské nápady

Projekt iKid – celým názvom Innovative Kid sa riadi heslom „Ukážme deťom, že dokážu čokoľvek. Stačí sa len rozhodnúť“. Je určený pre žiakov základných škôl a 8-ročných gymnázií vo veku od 10 do 14 rokov. Samotný víťazný tím z košickej školy pritom tvoria len 10-ročné deti, je teda zložený zo zástupcov spodnej vekovej hranice.

„Zameriava sa na implementovanie podnikateľských zručností do vzdelávacieho procesu zážitkovou formou a na podporu slovenských základných škôl v rozvoji kreativity a informácií,“ takto opisuje projekt web iKid.

Deti majú možnosť realizovať svoj nápad pod vedením mentora z podnikateľského prostredia. Hlavnou cenou je cesta do Dublinu v Írsku spojená s možnosťou predstaviť svoj projekt na veľkom pódiu. Do projektu iKid sa zapojilo už 250 detí z 11 základných škôl a pripísať si môže 1 700 nápadov na podnikanie a 44 funkčných prototypov. Zakladateľom je Kenneth Ryan, riadiaci partner KPMG Slovensko. „V iKid programe veríme, že akýkoľvek detský nápad môže zmeniť svet,“ tvrdí Ryan.

Už ste čítali?