Dobré noviny
FS Kopaničiar šíri tradície myjavského regiónu už šesť desaťročí
TASR
TASR

FS Kopaničiar šíri tradície myjavského regiónu už šesť desaťročí

Z lásky k pôvodným myjavským tradíciám ho v roku 1955 založili mladí nadšenci folklóru.

Na archívnej snímke krojovaný sprievod myjavského súboru Kopaničiar. FOTO TASR - Jozef Ďurník Foto: TASR Jozef Ďurník
 

Myjava 24. júla (TASR) – Folklórny súbor (FS) Kopaničiar šíri a uchováva folklórne zvyky a tradície myjavského regiónu už viac ako šesť desaťročí. Z lásky k pôvodným myjavským tradíciám ho v roku 1955 založili mladí nadšenci folklóru a odvtedy tento súbor obohacuje kultúrno-spoločenský život nielen v širokom myjavskom regióne a v rámci celého Slovenska, ale i ďaleko za hranicami.

Dnes má Kopaničiar - vrátane ľudovej hudby, vedúcich a krojárky - 54 členov, folklórna mlaď dozrieva vo FS Kopaničiarik. „Mesto Myjava, v ktorom súbor pôsobí, je mestom s bohatou folklórnou tradíciou a je prirodzeným centrom kopaničiarskeho regiónu. V tomto kraji kopcov, kopaníc a sliviek sa vždy dobre darilo tancom i piesňam a folklór tu má stále medzi ľuďmi svoje prirodzené miesto,“ uviedla umelecká vedúca súboru Elena Ptáčková s tým, že zriaďovateľom súboru je mesto Myjava, ktoré ho podporuje, financuje a pomáha mu v práci.

Kopaničiar sa zameriava predovšetkým na spracovanie myjavských ľudových tancov a piesní. „Snažíme sa o zachovanie tradičných tancov, ako sú slovenčina, starobabská, slovenská, uklakovaný, verbunk a čardáš. V repertoári však máme aj choreografie z iných regiónov Slovenska, ako sú Zámutov, Horehronie, Trenčín a Podpoľanie,“ doplnila umelecká vedúca. Zdôraznila, že špecifickým a jedinečným prvkom súboru Kopaničiar sú myjavské vyhadzovačky.

Skvostom sú podľa nej i myjavské kroje, ktoré majú pre každú príležitosť - pracovné, na zábavu, slávnostné, svadobné. Výšivky a čipky na krojoch sú pôvodným ručným dielom starých materí, o „pracovný odev“ kopaničiarov sa stará krojárka Anna Michalcová. Ľudovú hudbu vedie Martin Bunčiak, primášom je Štefan Bunčiak mladší a vedúcim tanca Róbert Madluška.

V minulom roku mal súbor jubileum, a tak vystupoval na viacerých podujatiach súvisiacich s oslavami 60. výročia vzniku. Účinkovali sme však aj na domácom medzinárodnom folklórnom festivale Myjava, na festivale vo Východnej, Podpolianskych folklórnych slávnostiach v Detve, Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe a na mnohých ďalších slovenských festivaloch. Milovníci folklóru nás mohli vidieť aj na medzinárodnom festivale v neďalekej moravskej Strážnici, ale aj v Maďarsku či Bulharsku,“ doplnila Ptáčková s tým, že minuloročné oslavy šesťdesiatin vyšperkoval súbor zájazdom do Číny.

Už ste čítali?