Dobré noviny
Facebook cez váš telefón počúva všetko, čo hovoríte. Takto mu v tom zabránite
Dobré noviny
Dobré noviny

Facebook cez váš telefón počúva všetko, čo hovoríte. Takto mu v tom zabránite

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Flickr

Sociálna sieť to pripúšťa a tvrdí, že tým chce iba svojím používateľom pomáhať. Prinášame návod, ako túto funkciu vypnúť.

BRATISLAVA 23. júla - Facebook zrejme cez svoju aplikáciu počúva všetko, čo jeho používatelia hovoria, tvrdí odborníčka.

Mobilná aplikácia sociálnej siete vraj používa smartfóny na zber údajov o tom, čo je témou rozhovorov jej používateľov.

Facebook túto možnosť priznáva, ale upozorňuje, že aplikácia zbiera iba dáta o tom, čo sa v okolí telefónu deje, aby mohla používateľom poskytnúť relevantnejší obsah o tom, čo ich naozaj zaujíma.

Funkcia je v prevádzke už niekoľko rokov, avšak pozornosť na ňu až v týchto dňoch upriamila profesorka univerzity v Južnej Floride Kelli Burnsová. Tá upozorňuje, že Facebook nemusí počúvať svoje okolie iba kvôli navrhovaniu relevantných príspevkov, ale najmä kvôli zobrazovaniu relevantnej reklamy, na ktorej zarába.

Aby si profesorka Burnsová overila pravdivosť svojich domnienok, rozhodla sa aplikáciu sama otestovať. So zapnutou aplikáciou Facebooku viedla viacero rozhovorov s kolegami a po čase si všimla, že jej sociálna sieť zobrazuje reklamu týkajúcu sa tém jej rozhovorov.

Zbiera iba metadáta

Facebook popiera, že by ukladal konkrétne konverzácie a poskytoval ich v akejkoľvek podobe reklamným agentúram. Sociálna sieť vysvetlila, že sleduje iba to, čo sa v okolí telefónu deje, nie konkrétne rozhovory. Zjednodušene povedané, aplikácia sleduje iba témy rozhovorov, nie ich samotný obsah a už vôbec neukladá nahrávky.

Sociálna sieť zbiera iba takzvané metadáta, teda údaje o témach rozhovorov. Ak teda používateľ vedie diskusiu napríklad o udeľovaní Oscarov, aplikácia si zapamätá, že používateľ sa zaujíma o Oscarov a filmy všeobecne. Na základe toho potom aplikácia používateľovi ponúkne príspevky týkajúce sa Oscarov a filmov. Avšak sociálna sieť nezaznamenáva ani nikam neukladá samotnú nahrávku rozhovoru a jeho obsah. Pri bezmála dvoch miliardách používateľov je to technicky takmer nemožné.

V minulosti sieť taktiež priznala, že rovnakým spôsobom používa aj smajlíky, ktorými ohodnocujú jednotlivé príspevky samotní používatelia. Témy príspevkov, ktoré používatelia označia negatívnymi smajlíkmi, začne sieť pred používateľom schovávať. Platí to aj naopak - témy, ktoré vzbudzujú u používateľa pozitívne reakcie, bude sieť zobrazovať častejšie.

Ako sledovanie vypnúť?

Hoci sociálna sieť poskytla pomerne rozsiahle a hodnoverné vysvetlenie toho, ako funkciu sledovania rozhovorov používa a ako so získanými údajmi narába, niektorí používatelia zrejme budú chcieť Facebooku zabrániť v tom, aby sledoval obsah ich rozhovorov. Sociálna sieť to, samozrejme, rešpektuje.

Funkciu je možné jednoducho vypnúť v nastaveniach telefónu. Postup sa v závislosti od používaného mobilného telefónu líši, vo všeobecnosti by však mal platiť tento návod:

V nastaveniach telefónu nájdite tú časť, kde jednotlivým aplikáciám prideľujete právomoci. Postup je u väčšiny telefónov podobný, my si ukážeme, ako to funguje v prípade iPhonu.

  1. Otvorte Nastavenia.
  2. Nájdite sekciu Facebook, otvorte ju.
  3. Kliknite na Nastavenia.
  4. Odškrtnite Mikrofón, prípadne aj ďalšie zariadenia, ak nechcete, aby k nim mal Facebook prístup.
Postup je pre väčšinu telefónov podobný.Postup je pre väčšinu telefónov podobný. Foto: adn

Myslite však na to, že ak chcete používať rôzne funkcie Facebooku, ako napríklad live vysielanie, prípadne zdieľanie fotografií a podobne, aplikácia musí mať prístup k zariadeniam ako je fotoaparát či mikrofón. Ich obmedzením Facebooku výrazne oklieštite funkcionalitu.

Už ste čítali?