Dobré noviny
Mohli by ľudia prežiť akúkoľvek dopravnú nehodu? Toto je dôkaz, že áno
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Mohli by ľudia prežiť akúkoľvek dopravnú nehodu? Toto je dôkaz, že áno

Graham, jediný človek, ktorý prežije aj smrteľnú nehodu.
Graham, jediný človek, ktorý prežije aj smrteľnú nehodu. — Foto: Repro/meetgraham.com

Každý deň umiera na cestách množstvo ľudí. No viete si predstaviť, že by sa evolúcia postarala o to, aby ľudia konečne dokázali nehody prežiť? Prototypom toho, že sa to dá, je Graham – prvý „človek“, ktorý prežije aj smrteľnú autonehodu.

SYDNEY 22. júla - Hoci vyzerá trochu strašidelne, v skutočnosti mu môžeme iba závidieť. Grahamove telo je totiž prispôsobené tak, aby dokázalo prežiť aj tú najdesivejšiu nehodu. Hoci on sám vyzerá desivo. Interaktívny model človeka vytvorili chirurg, analytik nehôd a sochárka.

Nemá krk a kolená vie ohýbať každým smerom

Pri autonehodách je veľké riziko vážnych zranení až úmrtí. Napokon, sami sa o tom dennodenne presviedčame. Keď to aj človek prežije, dokáže sa celkom slušne dolámať. Keby mal stavbu tela ako Graham, nič z toho by sa mu nestalo. Ako je to možné? 

Graham tak trochu pripomína mimozemšťana. Vyzerá, ako keby nemal krk a bol obézny, v skutočnosti má dolnú časť tela štíhlu. Mozog je umiestnený v lebke, ktorá slúži ako veľmi odolná helma. Plochá tvár s vrstvou tuku odolá zlomeninám. Veľa tukového tkaniva eliminuje silu nárazu. Ak by sme v budúcnosti vyzerali ako Graham, museli by sme sa rozlúčiť s tenkým a dlhým krkom. V skutočnosti by sme žiadny ani nemali. Nehode je prispôsobený aj zosilnený hrudný kôš a tukové vačky, ktoré fungujú ako airbagy. Grahamovi by nehrozili ani rozbité kolená, dokáže ich totiž ohýbať každým smerom.

Autá sa vyvinuli rýchlejšie, ako ľudia

Odborníci a umelkyňa, ktorí model „človeka budúcnosti“ vytvorili, majú ohľadom autonehôd jasno. Rovnako aj ďalší zainteresovaní. „Autá sa vyvinuli oveľa rýchlejšie ako ľudia a Graham nám pomáha pochopiť, prečo musíme zlepšiť každý aspekt nášho cestného systému a chrániť sa pred vlastnými chybami,“ cituje web Techly Joa Calafioriho, riaditeľa austrálskej komisie dopravných nehôd TAC.

Keďže sme evolučne dosiahli podobu, akú máme teraz, a nevyzeráme ani nemáme podobnú stavbu tela ako Graham, stále sa môžeme spoliehať len na iné faktory. Tým najdôležitejším je jazdiť opatrne, bez toho, aby ste ohrozovali seba či ostatných. Je však naivné očakávať od všetkých ľudí, že prestanú požívať alkohol za volantom a začnú byť zodpovední. Aj poodľa Calafiriho preto treba akceptovať to, že ľudia robia chyby, no moderné vozidlá, bezpečnostné technológie a bezpečné cestné dizajny môžu eliminovať drastické následky zlyhania ľudského faktora.

Už ste čítali?