Dobré noviny
Prečo vami niekedy tesne pred zaspávaním trhne a zobudíte sa?
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Prečo vami niekedy tesne pred zaspávaním trhne a zobudíte sa?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Padáte do ríše snov, okolitý svet je už pre vás nepodstatný, ste tu len vy a vaša posteľ. A potom sa to stane. Náhle vás trhne a zobudíte sa. Viete, čo je príčinou tejto surovej súčasti zaspávania?

Nie vždy sa to deje, no nie je to veľmi príjemná záležitosť. Možno sa vám začína snívať, že padáte, no možno je za tým niečo celkom iné.

Neurologický zápas alebo evolučný pozostatok?

Vedci tento jav nazvali hypnic jerk a je absolútne neškodný. Psychológ Tom Staffor, ktorý napísal odborný článok pre britské BBC, navyše tvrdí, že je týmto javom fascinovaný. „Nikto presne nevie,  čo to spôsobuje, no pre mňa to predstavuje vedľajšie účinky skrytého boja o kontrolu v mozgu, ktorý je každý deň na prahu medzi bdením a snívaním,“ opísal odborník.

Človek je počas spánku paralyzovaný a aj pri tých najdivokejších snoch ostávajú svaly uvoľnené a pokojné. Avšak dvere medzi snívaním a vonkajším svetom nie sú úplne zatvorené, upozorňuje psychológ Staffor. Podľa doktora Carla Bazila, riaditeľa newyorského centra pre poruchy spánku, ide o náhly nárast svalovej činnosti a u každého sa môže prejavovať inak. Viac alebo menej intenzívnejšie a niekto sa pri šklbnutí ani nezobudí. Poniektorí zase až kričia od strachu. Aj podľa tohto odborníka môže ísť o neurologický zápas medzi systémami mozgu, ktoré nás chcú udržať hore, a tými, ktoré chcú zaspať.

Podľa doktora Bazila však existujú aj extrémne prípady, keď ľudí toľkokrát preberie náhle trhnutie, až majú problém zaspať. Vinníkom môže byť podľa neho aj kofeín. Svojím pacientom často prízvukuje, aby sa mu večer, ale aj neskoro popoludní vyhli. 

Iná teória hovorí zas o tom, že ide ešte o pamiatku po predchodcoch človeka, ktorí kedysi žili na stromoch. Mozog tak vraj kontroluje, či je telo v poriadku a nehrozí mu pád. 

Už ste čítali?