Chudobní Bangladéšania vymysleli najlacnejšiu klimatizáciu na svete. Stačia fľaše a kus kartónu
Mária Dobrodenková
Mária Dobrodenková

Chudobní Bangladéšania vymysleli najlacnejšiu klimatizáciu na svete. Stačia fľaše a kus kartónu

Na zhotovenie improvizovanej klimatizácie potrebujú obyvatelia len hrubšiu vrstvu kartónu alebo preglejku, plastové fľaše a vŕtačku (alebo ostrý nôž).

— Foto: Inhabitat.com

Pre ľudí žijúcich v civilizovanom svete je ťažké predstaviť si svet, v ktorom chýbajú veci, ktoré bežne využívame. Elektrická energia, voda, potraviny a pohodlný domov – to je svet, v ktorom žije viac ako miliarda ľudí našej planéty.

V južných krajinách je jedným z najväčších problémov zničujúce teplo. Nie je možné skryť sa pred ním a na klimatizáciu môžete rovno zabudnúť. Neúmerné teplo, ktoré sa šplhá až nad 40 stupňov Celzia je obrovským problémom chudobných obyvateľov Bangladéša. V dedine Daulatdia žije približne 28 000 ľudí, ktorí obývajú chudobné príbytky z trapézového plechu, ktorý sa pod vplyvom tepla prehrieva a vo vnútri tak vzniká takmer neobývateľné prostredie. Ľudia boli nútení nájsť spôsob, ako vychladiť interiér bez klimatizácie a z materiálov, ktoré majú k dispozícii. Pozrite, čo sa im poradilo vymyslieť!

Najlacnejšia klimatizácia na svete!

Na zhotovenie improvizovanej klimatizácie potrebujú obyvatelia len hrubšiu vrstvu kartónu alebo preglejku, plastové fľaše a vŕtačku (alebo ostrý nôž).

Do kartónu najskôr vyvŕtajú alebo vyrežú otvory v dostatočných rozostupoch tak, aby sa do nich zmestilo hrdlo fľaše. Potom sa plastové fľaše rozrežú na polovice, pričom sa používa len vrchnú polovica fľaše aj s uzáverom. Z uzáveru sa odreže vrchná časť.

Potom hrdlo fľaše vložia do otvoru a z druhej strany zatvoria uzáverom, vďaka čomu bude fľaša držať na mieste. Takto postupujú s ďalšími fľašami a otvormi, až kým nie je využitý celý priestor kartónu.

Eco-Cooler-Plastic-Bottle-Air-Conditioner-2-1020x610

Potom zariadenie vložia do otvoru v stene - napríklad okna - tak, aby širšia časť fliaš smerovala smerom von a užšia dovnútra. To je všetko!

Eco-Cooler-Plastic-Bottle-Air-Conditioner-3-1020x610

Eco-Cooler-Plastic-Bottle-Air-Conditioner-6-1020x610

Ako je možné, že to funguje?

Tento jednoduchý a lacný vynález získal vo svete označenie Eco-project a funguje na princípe ochladzovania vzduchu jeho prúdením. Je to podobné, ako keď fúknete teplý vzduch z úst do slamky a na konci slamky je vzduch omnoho chladnejší ako vo vašich ústach. Horúci vzduch, ktorý vchádza do fľaše, vychádza na jej užšom konci chladnejší.

Eco-Cooler-Plastic-Bottle-Air-Conditioner-1020x610

hot-cool-air

Jednoduchý nápad využíva v chudobných horúcich oblastiach čoraz viac ľudí a je to pre nich dostupný spôsob ako zmierniť zničujúce teplo. Pozrite sa, ako tento nápad funguje!

Už ste čítali?

Lekári sa vzorne postarali o jeho rodinu: Slovák z vďaky opravuje…

Nie je žiadnym tajomstvom, že veľa nemocníc na Slovensku je v katastrofálnom…

Uprostred nenápadnej dedinky nájdete jeden z najkrajších vodopádov…

Obec Lúčky ukrýva toho viac, ako by ste čakali. Ak sa do nej náhodou…

Slovenskí farmári sa vzbúrili proti zahraničným reťazcom. Vytvorili…

Ľuďom už prestáva byť jedno, čo kupujú a jedia. Zvýšený…

Mala fotiť mladomanželov, no viac ju zaujal družba. S jeho fotkou…

Mladá Slovenka sa naučila fotiť ako samouk, teraz ohúrila porotcov v celosvetovej…