Federer otočil s Čiličom. Do semifinále Wimbledonu postúpil aj Berdych

Federer dosiahol už svoje 307. víťazstvo na podujatiach veľkej štvorky, čím prekonal rekord legendárnej Američanky Martiny Navrátilovej.

Víťazné gesto švajčiarskeho tenistu Rogera Federera po víťazstve nad Chorvátom Marinom Čiličom vo štvrťfinálovom zápase tenisového turnaja Wimbledon v Londýne 6. júla 2016 Foto: TASR/AP

Wimbledon 6. júla (TASR) - Kanadský tenista Miloš Raonič sa stal prvým semifinalistom mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. Vo štvrťfinále si ako nasadená šestka poradil s Američanom Samom Querreym 6:4, 7:5, 5:7, 6:4. V koncovkách prvého, druhého i štvrtého setu prelomil podanie súpera, ktorý v 3. kole senzačne vyradil svetovú jednotku Srba Novaka Djokoviča.

Semifinálovým súperom Raoniča bude sedemnásobný wimbledonský šampión Švajčiar Roger Federer, ktorý otočil zápas s Chorvátom Marinom Čiličom a zvíťazil po päťsetovej bitke 6:7 (4), 4:6, 6:3, 7:6 (9), 6:3. Vo štvrtom sete odvrátil tri mečbaly. Čilič dlho ťažil z kvalitného podania, bol lepší na returne i vo výmenách. Víťaz US Open z roku 2014 výborne zvládol tajbrejk prvého setu, v ktorom si vybudoval náskok 5:0.

O osude druhého dejstva rozhodol Čiličov brejk v treťom geme. V treťom sete za stavu 3:3 viedol Chorvát pri podaní Federera 40:0, grandslamový rekordér si však podržal servis, v ďalšom geme súpera brejkol a vynútil si štvrtý set. V ňom Federer odvrátil tri mečbaly, vyhral dramatický tajbrejk a dostal sa na koňa. V piatom dejstve za stavu 4:3 prelomil Čiličov servis a v ďalšom geme premenil vďaka esu hneď prvý mečbal.

"Bol to neuveriteľný zápas, diváci videli v krásnom počasí skvelý tenis. Marin je jedným z najmilších hráčov na okruhu ATP a určite teraz prežíva veľké sklamanie. V treťom a štvrtom sete bol blízko k víťazstvu, za stave 0:40 i pri jeho troch mečbaloch som mal aj šťastie. V dôležitých momentoch mi pomohlo podanie. Mám veľkú radosť, že môj wimbledonský sen pokračuje. Musím teraz dobre zregenerovať a pripraviť sa na náročný súboj s Raoničom," povedal Švajčiar v prvom interview.

Tretím semifinalistom sa stal desiaty nasadený Čech Tomáš Berdych po triumfe 7:6 (4), 6:3, 6:2 nad Francúzom Lucasom Poulliem. Rodák z Valašského Meziříči mal s turnajovou tridsaťdvojkou problémy iba v úvodnom sete, ktorý vyhral v tajbrejku. V ďalšom priebehu zápasu wimbledonský finalista z roku 2010 na dvorci dominoval. "Snažil som sa hrať veľmi rýchlo, Lucas sa ale výborne pohybuje. Nebolo ľahké nájsť ten správny rytmus. Vďaka vyhratému tajbrejku sa mi to podarilo a začal som hrať lepšie," citoval slová Berdycha server idnes.cz.

muži - dvojhra - štvrťfinále:

Roger Federer (3-Švajč.) - Marin Čilič (9-Chor.) 6:7 (4), 4:6, 6:3, 7:6 (9), 6:3

Miloš Raonič (6-Kan.) - Sam Querrey (28-USA) 6:4, 7:5, 5:7, 6:4

Tomáš Berdych (10-ČR) - Lucas Pouille (32-Fr.) 7:6 (4), 6:3, 6:2