Dobré noviny
Učiteľka prišla na skvelý spôsob, ako deťom najlepšie vysvetliť šikanu
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Učiteľka prišla na skvelý spôsob, ako deťom najlepšie vysvetliť šikanu

Rosie Duttonová.
Rosie Duttonová. — Foto: Facebook/Relax Kids Tamworth

Žiaci na Slovensku si už síce začali užívať prázdniny, no Angličania si ešte na letný oddych budú musieť počkať. A tí, ktorých učí Rosie Duttonová, budú mať zaiste aj počas nich nad čím premýšľať. Učiteľka im totiž veľmi originálne a citlivo vysvetlila problém šikanovania a jej štýl osvety sa stal hitom.

BIRMINGHAM 1. júla - Žiaci aj rodičia vždy ocenia, keď učitelia zvolia netradičnejšie metódy výučby, z ktorých si deti zoberú omnoho viac ako pri stereotypnom memorovaní. Originálny nápad skrsol aj v hlave učiteľky Rosie Duttonovej, ktorá učí na jednej zo škôl v Birminghame. Šikanu, veľký problém, ktorý rastie aj kvôli kyberšikane, sa rozhodla vysvetliť citlivým spôsobom pomocou jabĺk.

Jazyk zlomí srdce

Ešte predtým, ako sa rozhodla svojim žiakom na názornom príklade ukázať, ako trpí pri šikane detská dušička, hodila jedno z dvoch jabĺk o zem, no tak, aby rozdiel nebolo vidno na prvý pohľad. Padnuté jablko malo znázorňovať obeť šikany. Učiteľka mu začala nadávať, že je nechutné a má príliš krátku stopku. Niektoré deti podľa nej najprv na ňu pozerali ako na blázna, no potom sa k urážkam úbohého jablka pridali. „Smrdíš a más v sebe červíky. Neviem, prečo vôbec existuješ,“ kričali deti. Potom prišlo na rad druhé jablko, ktoré deti zahrnuli samými komplimentmi. 

Po slovnej prestrelke učiteľka upozornila na to, že obe jablká vyzerajú stále rovnako. No potom ich rozrezala napoly. To, ktoré dostalo iba komplimenty, vyzeralo vnútri zdravo, sviežo a chutne. Ale to druhé vyzeralo vnútri zle, bolo kašovité kvôli pádu, o čom, samozrejme, žiaci nevedeli. 

Učiteľka žiakov upozornila, že „podliatiny“ a zničený vzhľad jablka odrážajú to, ako ho „šikanovali“. Je to ako s dieťaťom, ktoré šikanujú. Navonok sa tvári, že je v poriadku a nič sa nedeje, no vnútri trpí. Jeho vnútro je plné bolesti, čo znázornilo práve predmetné jablko. „Keby sme to jablko nerozrezali, nikdy by sme nevedeli, koľko bolesti sme mu spôsobili,“ vysvetlila učiteľka. Podľa nej je potrebné deti viesť k tomu, že hovoriť nepekné veci druhým nie je správne. „Jazyk nemá kosti, ale je dosť silný na to, aby zlomil srdce,“ uzavrela Rosie veľavravne. Jej nápad, ktorý zverejnila na sociálnej sieti Facebook, sa okamžite stretol s obrovskou podporou a ocenením.

Už ste čítali?