Dobré noviny
Čo všetko sa stane na internete za 1 sekundu? V centre pozornosti aj Slovensko
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Čo všetko sa stane na internete za 1 sekundu? V centre pozornosti aj Slovensko

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Jedna jediná sekunda. Zdá sa vám to málo? V internetom svete však nadobúda jedna sekunda celkom iný rozmer ako v tom reálnom. Vďaka ohromným štatistikám sa pozornosť zamerala aj na Slovensko a výsledky sú šokujúce!

BRATISLAVA 28. júna - Moderné technológie spôsobili, že ľudia sú jednoducho závislí od internetu a sociálnych sietí, a to je holý fakt. Aktívni sú prakticky nepretržite, o čom svedčí aj frekvencia zadávaných príspevkov, hľadaných výrazov a pridávania fotografií. Nie vždy to pritom tak bolo a len v priebehu 16 rokov počet užívateľov dramaticky narástol. Výnimkou nie ja ani naša krajina, ktorá nemohla v pozoruhodnej štatistike chýbať.

Miliardové údaje

Každú sekundu pribudne na sociálnej sieti Instagram 729 fotografií a na Twitteri 7 256 tweetov. Uskutoční sa 2 178 hovorov cez Skype a ľudia po celom svete počas jednej jedinej sekundy odošlú 2,5 milióna e-mailov. Šialené? Vitajte v realite, ktorá sa čoraz častejšie prelína s tou virtuálnou. To, ako sa zmenil prístup ľudí k internetu, ako aj jeho dostupnosť, demonštruje aj naša krajina.

Webová stránka Internet Live Stats poctivo sleduje to, aká je činnosť ľudí na internete v priebehu sekundy. V podstate ide o akúsi živú mapu, ktorá informácie aktualizuje a okrem toho vám zobrazí aj to, koľko tweetov pribudlo na sociálnej sieti len odvtedy, čo ste otvorili web Internet Live Stats. A verili by ste tomu, že z viac ako dvoch miliónov odoslaných mailov počas sekundy tvorí až 67 percent spam?

Živé počítadlá zobrazujú aktuálny odhad na základe štatistickej analýzy údajov poskytnutých od najspoľahlivejších dostupných zdrojov,“ vysvetľujú tvorcovia zaujímavej štatistiky na svojom webe.  Dáta zhromažďujú a načítavajú vraj až z 250 oficiálnych zdrojov. 

Stránka sleduje skutočne obrovské množstvo údajov a tak sa z nej dozviete, že dnes si internet zaplo 40 percent svetovej populácie a Google zavalilo viac ako dvoma miliardami vyhľadávaných výrazov. Na Youtube si ľudia prehrali dokopy zatiaľ viac ako 5 miliárd videí a na Facebooku nie sú aktívne aktuálne ani dve miliardy užívateľov. Čísla však neustále narastajú, a to deň ešte len pred chvíľou presiahol svoju polovicu. Fascinujúce je ale aj to, že ešte v roku 1998 si Google vystačil len s 10-tisíc zadanými dotazmi denne!

Severskí závisláci, progresívni Slováci

Web zobrazuje aj to, ktoré krajiny sú najviac závislé od internetu. Rebríček je zoradený podľa počtu obyvateľov jednotlivých svetových krajín. Napríklad India, ktorá je v rebríčku na druhom mieste, má viac obyvateľov, ktorí nie sú používateľmi internetu. No suverénne vedú najmä severské krajiny, napríklad v Nórsku používa internet 98 percent z celkovej populácie, v Dánsku je to 96 percent. Tieto krajiny sa ale stále nedoťahujú na Island, ktorý hlási celých 100 percent. Najmenej využívajú internet, z objektívnych dôvodov, obyvatelia africkej Eritrey – 1,1 percenta.

A čo Slovensko? U nás ho využíva 82,5 percent populácie, podľa tejto štatistiky je stále takmer 1 milión Slovákov, ktorí ho nepoužívajú.

Pri kliknutí na danú krajinu sa vám zobrazí podrobnejšia štatistika, z ktorej napríklad vyplýva, že ešte v roku 2000 bolo v našej krajine len niečo cez 500-tisíc užívateľov internetu. O 16 rokov neskôr sa číslo vyšplhalo na 4 477 641

Už ste čítali?