Dobré noviny
Zaneprázdnenosť je vlastne dobrá. Zlepšíte si vďaka nej pamäť
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Zaneprázdnenosť je vlastne dobrá. Zlepšíte si vďaka nej pamäť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Súčasnosť kladie na ľudí čoraz väčšie nároky. Často sme takí zaneprázdnení, že nemáme čas nielen sa svojich priateľov či blízkych, ale ani sami na seba. O to šokujúco preto vyznie, že ľudskému organizmu to vlastne pomáha. 

Stres nikomu neprospieva, no ak nejde ruka v ruke s vašou zaneprázdnenosťou, robíte vlastne dobre, tvrdí veda. Zlepšuje to totiž logické myslenie, krátkodobú i dlhodobú pamäť a celkovo mentálne funkcie.

Majte to pod kontrolou

Štúdia sa uskutočnila v amerických štátoch Alabama a Texas na vzorke 330 zdravých mužov a žien vo veku od 50 do 80 rokov. Výsledky štúdie ukázali, že ich rušný životný štýl sa prejavil na zdraví mozgu. Boli schopní určiť, že väčšia zaneprázdnenosť bola spojená s vyššou rýchlosťou spracovania informácií, pracovnou a epizodickou pamäťou i s uvažovaním.

Mozog potrebuje neustále precvičovanie. Iba s ginkgom si nepomôžete. A práve zaneprázdnenosť, keď sú ľudia neustále zahltení úlohami a informáciami, spôsobuje, že ich mozog pracuje na plné obrátky. „Ukázali sme, že ľudia, ktorí vykazujú vyššiu mieru zaneprázdnenosti, majú tendenciu lepšie spracovávať poznatky, hlavne vo vzťahu k zapamätaniu si novonaučených informácií,“ povedala doktorka Sarah Festiniová z Texaskej univerzity v Dallase.

Výsledky tejto štúdie sú však jednostranné a neukazujú to, aký má zaneprázdnenosť dosah na psychické vyčerpanie jedincov, ktorí preferujú hektický životný štýl. Aj zaneprázdnenosť tak treba mať pod kontrolou, inak sa dopracujete ku chronickému stresu a vaše mozgy sa tak budú neustále kúpať v stresovom hormóne zvanom kortizol, v dôsledku čoho si len ťažko dokážete vytvárať nové spomienky.

Už ste čítali?