Belgicko dokázalo svoje postupové ambície a zvíťazilo nad Maďarmi 4:0

Belgičania sa vo štvrťfinále stretnú s Walesom, ktorý vyradil Severné Írsko.

Na snímke hráč Belgicka Eden Hazard. Foto: TASR/AP

Toulouse 26. júna (TASR) - Futbalisti Belgicka zvíťazili v osemfinálovom zápase ME vo Francúzsku nad Maďarskom 4:0 a po presvedčivom výsledku postúpili medzi osmičku najlepších mužstiev turnaja. Zverenci trénera Marca Wilmotsa sa vedenia ujali v 10. minúte po hlavičke obrancu Alderweirelda, výhru potvrdili v druhom polčase Batshuayi, Hazard a Carrasco. Belgičania sa vo štvrťfinále stretnú s Walesom, ktorý vyradil Severné Írsko.

Belgičania dokazovali svoje postupové ambície od prvých minút. Proti víťazovi F-skupiny nastúpili vo vysokom tempe a rýchlo si vypracovali aj prvé príležitosti. V 6. minúte sa v pokutovom území uvoľnil Lukaku, jeho pokus Király stihol vyraziť na rohový kop. Aktivita Belgičanov pokračovala a vyústila do gólu v 10. minúte. Na priamy kop De Bruyneho si ideálne nabehol Alderweireld a hlavou otvoril skóre. De Bruyne sa o tri minúty dostal za obranu súpera, po krátkom úniku skúsil krížnou strelou prekvapiť Királyho, ale maďarský veterán jeho úmysel zmaril. V 35. minúte bol k videniu pekný futbalový moment, o ktorý sa postarali z priameho kopu strieľajúci De Bruyne a brankár Király, ktorý efektným zákrokom zabránil istému gólu. Zahanbiť sa však nedali ani Maďari. V 39. minúte si Lovrencsics vylepšil streleckú pozíciu na kraji šestnástky a strieľal tvrdo, ale tesne nad Courtoisovu bránku. Maďari sa skúšali presadiť strelami z väčšej vzdialenosti a zle nemieril ani maďarský kapitán Dzsudzsák, ktorý tesne minul ľavú žrď belgickej bránky.

Maďari dávali zlepšeným výkonom zabudnúť na belgickú prevahu z úvodu zápasu. V druhom dejstve sa snažili o vyrovnanie, ale neustále si museli dávať pozor na kontrami hroziacich Belgičanov. Király predviedol ďalší efektný zákrok už v prvých sekundách druhého polčasu proti strele Hazarda. Belgičania účinne bránili svoj náskok a v 66. minúte im dôležitým zákrokom pomohol brankár Courtois proti tvrdej strele Pintéra. Maďarský gól neprichádzal a tak sa šance chopili Belgičania. V 78. minúte potiahol akciu Hazard po ľavej strane, do šestnástky poslal prízemný center, na ktorý si nabehol nekrytý Batshuayi a po minúte na trávniku upravil na 2:0. Maďarský tréner zareagoval okamžitým posilnením ofenzívy, ale krátko na to inkasoval jeho tím aj tretíkrát. Hazard sa opäť presadil na ľavej strane, dostal sa na os ihriska a z hranice šestnástky nedal Királymu šancu - 0:3. V závere zápasu sa ešte Maďari dostali do niekoľkých streleckých pozícií, ale Courtouis si udržal čisté konto. Maďari napokon inkasovali aj štvrtý gól, keď sa do úniku dostal striedajúci Carrasco a strelou popri Királym spečatil postup Belgicka.

Maďarsko - Belgicko 0:4 (0:1)