Dobré noviny
Petíciu za referendum o členstve Británie podpísali tri milióny ľudí
TASR
TASR

Petíciu za referendum o členstve Británie podpísali tri milióny ľudí

Informoval o tom dnes denník Daily Telegraph, ktorý podotkol, že vzhľadom na vysoký počet podpisov budú poslanci britského parlamentu nútení zvážiť aspoň debatu na túto tému.

Zástava EÚ (vpravo) a britská zástava vejú pred Európskym domom v Londýne 22. júna 2016. Foto: TASR/AP
 

Londýn 26. júna (TASR) - Internetovú petíciu, ktorá vyzýva na vypísanie nového referenda o členstve Británie v EÚ, podpísali už viac ako tri milióny Britov. Informoval o tom dnes denník Daily Telegraph, ktorý podotkol, že vzhľadom na vysoký počet podpisov budú poslanci britského parlamentu nútení zvážiť aspoň debatu na túto tému.

Autor textu petície William Oliver Healey tvrdí, že vláda by "mala uplatniť pravidlo, že ak o zotrvaní či odchode (z EÚ) rozhodne menej ako 60 percent hlasujúcich, alebo ak účasť bude nižšia ako 75-percentná, uskutoční sa ďalšie referendum".

Britský odborník na ústavné právo profesor Vernon Bogdanor pre Daily Telegraph uviedol, že vypísanie druhého referenda je "veľmi nepravdepodobné". "Nemyslím, že EÚ by si želala ďalej vyjednávať, toto hlasovanie považujú za definitívne," vysvetlil.

Profesor, ktorý bol tútorom premiéra Davida Camerona počas jeho univerzitných štúdií v Oxforde, uviedol, že vláda bude musieť byť "veľmi opatrná" pri vyhlasovaní referend v budúcnosti.

Odborník na voľby v Británii John Curtice už v sobotu podľa agentúry AP upozornil, že za odchod Británie z EÚ v referende hlasovalo 17 miliónov voličov, takže "jeden milión (podpisov) je ako nič".

"Nemá zmysel, aby ľudia teraz podpisovali (túto) petíciu, mali tak urobiť skôr," uviedol Curtice. Dodal, že petíciu podpísalo viac ako 100.000 ľudí, takže by sa ňou mal zaoberať aj parlament, ale diskusia poslancov bude zrejme len planá. Odporcovia brexitu vyhlásia, že výsledok referenda je hanba, prívrženci ho zasa budú oslavovať, konštatoval Curtice.

Viaceré britské médiá i občania na diskusných fórach pripomínajú, že výsledok referenda nie je právne záväzný. Premiér by mohol záležitosť súvisiacu s brexitom predložiť na prerokovanie parlamentu, kde by mohol rátať s tým, že väčšina poslancov podporí zotrvanie Británie v EÚ.

Mnohí Briti okrem toho pripomínajú výrok šéfa euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigela Faragea, keď pred referendom vyhlásil, že jeho tesný výsledok by bol dôvodom na druhý plebiscit.

Za vystúpenie Británie z EÚ bolo 52 percent hlasujúcich, za zotrvanie sa vo štvrtok vyslovilo 48 percent voličov. Hlasovať prišlo 72 percent z 46,5 milióna oprávnených voličov.

Už ste čítali?