Dobré noviny
Uskutočnil sa 26. ročník obnoveného tradičného Pravnianskeho jarmoku
TASR
TASR

Uskutočnil sa 26. ročník obnoveného tradičného Pravnianskeho jarmoku

Tak ako v minulosti sa jarmok odohrával na námestí, ktoré samo o sebe potvrdzuje, že Nitrianske Pravno bolo voľakedy mestečkom.

Desiatky stánkov s výrobkami ľudových remeselníkov, z kože, dreva, keramiky, kovu, ale aj ponuka rôznych jedál a občerstvenia, vrátane domácej medoviny, to všetko mali k dispozícii návštevníci 26. ročníka obnoveného tradičného Pravnianskeho jarmoku, ktorý sa počas víkendu uskutočnil na námestí v Nitrianskom Pravne 26. júna 2016. Nechýbali ani kolotoče, zábava pre deti aj dospelých a bohatý kultúrny program. Foto: TASR/Pavol Remiaš
 

Nitrianske Pravno 26. júna (TASR) – Desiatky stánkov s výrobkami ľudových remeselníkov z kože, dreva, keramiky, kovu, ale aj ponuka rôznych jedál a občerstvenia, vrátane domácej medoviny, to všetko mali k dispozícii návštevníci 26. ročníka obnoveného tradičného Pravnianskeho jarmoku, ktorý sa počas víkendu uskutočnil na námestí v Nitrianskom Pravne v okrese Prievidza. Nechýbali ani kolotoče, zábava pre deti aj dospelých a bohatý kultúrny program.

„Pravniansky jarmok má niekoľkostoročnú tradíciu. Odvtedy ako sa Nitrianske Pravno stalo malým mestečkom a obchodným a remeselníckym centrom širokého okolia,“ konštatoval starosta obce Jozef Balčirák. „Aj preto sme v roku 1990 jarmok po dlhšej prestávke obnovili. Som rád, že svoje stánky si tu rozložili predovšetkým remeselníci. Je to akési pokračovanie tradície, pretože už v 16. storočí u nás pôsobilo deväť cechov a neskôr ich bolo ešte viac. Na jarmokoch však v minulosti predávali aj hospodárske zvieratá. Na súčasnom jarmoku sa však už nachádza iba jedno prasiatko, aj to je ako prvá cena v rámci bohatej tomboly,“ usmial sa starosta.

Tak ako v minulosti sa jarmok odohrával na námestí, ktoré samo o sebe potvrdzuje, že Nitrianske Pravno bolo voľakedy mestečkom. Má totiž mestský charakter, je štvorcového pôdorysu a svojou rozlohou, viac ako jeden hektár, patrí medzi najväčšie na Slovensku. Je lemované pôvodnými meštianskymi domami zo 16. a 17. storočia. Dominantou námestia v jeho strede je radnica pochádzajúca z polovice 17. storočia. „Pôvodne v nej bola mestská vináreň s liehovými mestskými pivnicami. Po rozsiahlej prestavbe v roku 1808 tam bol hotel a od roku 1815 v nej sídlil magistrát a dnes obecný úrad,“ informoval Balčirák.

Nitrianske Pravno, pôvodne Deutsch Proben, založili a vybudovali, vrátane námestia a okolitých domov, nemeckí kolonisti, ktorí prišli na hornú Nitru ťažiť zlato. Pred štyrmi rokmi námestie komplexne rekonštruovali. Kým radnica predtým prešla viackrát obnovou, námestie už nezodpovedalo svojmu historickému významu, podľa starostu už bolo nedôstojné. Poukazovali na to aj rodáci žijúci v zahraničí, ktorí sa tam často vracajú. Vzhľad námestia sa po rekonštrukcii nezmenil. Niektoré chodníky dokonca vyložili pôvodnou dlažbou, ktorá sa zachovala pod nánosom hliny, trávnika aj asfaltu. Sú to totiž oválne kamene pochádzajúce z takzvaných kamenných morí, ktoré zostali po ryžovaní a ťažbe zlata v okolí.

Už ste čítali?