Wales zdolal Severných Írov 1:0 a postúpil do štvrťfinále

Typický ostrovný futbal s množstvom dlhých nakopávaných lôpt dopredu - tak sa dá charakterizovať najmä úvod druhého osemfinále.

Hráči Walesu Gareth Bale a Aaron Ramsey oslavujú gól v osemfinálovom zápase na majstrovstvách Európy 2016 medzi Walesom a Severným Írskom v Paríži 26. júna 2016. Foto: TASR/AP

Paríž 25. júna (TASR) - Druhým štvrťfinalistom ME vo Francúzsku sa v sobotu stali futbalisti Walesu, ktorí Severných Írov zdolali 1:0 V Paríži vlastný gól Garetha McAuleyho rozhodol o tom, že mužstvo súpera sa v piatok 1. júla v Lille stretne s víťazom zápasu Maďarsko - Belgicko.

Druhé osemfinále na rozdiel od toho prvého neprinieslo veľa futbalového vzrušenia. Postúpilo mužstvo, ktoré má kvalitatívne vyššie parametre, v tomto zápase ich síce nedokázalo príliš realizovať, ale malo k dispozícii opäť hviezdu turnaja Garetha Balea, autora gólovej akcie.

Typický ostrovný futbal s množstvom dlhých nakopávaných lôpt dopredu - tak sa dá charakterizovať najmä úvod druhého osemfinále. K tomu opatrníctvo play off súboja. Prvú väčšiu šancu si po desiatich minútach vypracovali Severní Íri, keď po rýchlom a do strany rozvitom brejku sa Dallas dostal na hranici šestnástky k strele a vyprášil rukavice Hennesseyho. V 19. minúte sa predviedli aj Walesania. Na center z ľavej strany si v šestnástke vyskočil Vokes, hlavou prihral Ramseymu a ten poslal loptu do siete, no z ofsajdovej pozície. Walesania mali miernu prevahu, pôsobili konštruktívnejšie, lenže priamočiary súper bol oveľa údernejší. Do čistých šancí sa nedostávali ani Severní Íri, pravda bomba Warda spoza šestnástky volala po góle.

Severnejší ostrovania hrozili aj na začiatku druhého polčasu, lenže ich nečakané obliehanie šestnástky neprinieslo vzruchy prvej kategórie. Hráčom chýbal vtip i rozvaha, čo vlastne definovalo celoplošné dianie. Naopak, v 53. minúte Ramsey ako jeden z mála tvorivých elementov poslal krásnu 30-metrovú diagonálu na hlavu Vokesa, ktorý ale loptu poslal z 10 metrov vedľa. Bale naopak napálil z 27 metrov medzi žrde a aj solídne umiestnene. Avšak tretí gól z priameho kopu na ME nepridal, lebo McGovern predviedol brankársku excelenciu. Walesanom sa ťažko útočilo do hradieb súpera a po hodine hry štatistika vykazovala rohy 0:5 v ich neprospech. Baleov kop bol navyše prvým pokusom na bránku proti trom severoírskym. Ani 75. minúta na týchto údajoch nič nezmenila, napriek tomu bola kľúčom k tajničke zápasu - Baleov center si zrazil do vlastnej bránky McAuley a Wales sa ujal vedenia 1:0. Jeho hráči záver zápasu potom prakticky bez problémov odkontrolovalo.

Chris Coleman, tréner Walesu: "To čo sme dnes dokázali, to si riadne užívame. Vedeli sme, že to bude škaredý zápas, ale už to nie je dôležité, lebo sme v ďalšej fáze."

Gareth Bale, útočník Walesu: "Čo na to povedať.. je to skvelé. Nechcem sa dotknúť Severných Írov, ale vedeli sme, že to proti nim nebude pekný futbal a že nám to osladia. Bolo to vyrovnané, ale gól máme na konte my a tak ideme ďalej."

Steven Davies, stredopoliar Sev. Írska: "V prvom polčase sme mali hernú prevahu a celkovo sme mali asi viac šancí. Ale gól je v našej sieti. Najviac mi je ľúto Garetha McAuleyho, ktorý odohral skvelý turnaj a dnes bol veľký smoliar."