Prvé preteky Grand Prix v Le Mans sa konali pred 110 rokmi

Na štarte sa 26. júna 1906 pripravilo 32 vozidiel, ktoré počas dvoch dní niekoľkokrát absolvovali dráhu dlhú takmer 105 kilometrov.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Le Mans/Bratislava 26. júna (TASR) - Po prvý raz sa vo Francúzsku konali pred 110 rokmi preteky Grand Prix na okruhu v Le Mans. Ich organizátorom bol Automobile Club de France. Na štarte sa 26. júna 1906 pripravilo 32 vozidiel, ktoré počas dvoch dní niekoľkokrát absolvovali dráhu dlhú takmer 105 kilometrov. Boli to preteky, ktoré odštartovali históriu Formuly 1.

Okruh, ktorý nemá nič spoločné so súčasným okruhom, bol vedený prašnými verejnými cestami, len ich časť mala povrch spevnený asfaltom. Na trati sa išlo proti smeru hodinových ručičiek. Mestám sa cesta vyhýbala drevenými obchvatmi. Pre bezpečnosť divákov boli postavené zábrany, výhľad na trasu poskytovali lávky.

Na tribúne tienenej prístreškom v mieste štartu aj cieľa bolo miesto pre 2000 divákov. Na noc boli autá umiestnené v osvetlenom parkovacom priestore a nemali k nim prístup pretekári ani mechanici. Na štart ich na druhý deň pritiahol kôň, ktorého museli natrénovať, aby sa nebál hluku motorov.

Každé auto prešlo okruh dvanásťkrát, šesťkrát každý deň. Preteky dokončilo 11 áut. Víťazom sa stal maďarský pretekár Ferenc Szisz z tímu Renault na červenom vozidle s trojstupňovou prevodovkou, ktorý dosiahol priemernú rýchlosť 101,34 km/h a preteky ohodnotil ako výnimočne náročné.