Dobré noviny
Dunaj je relatívne čistou riekou
TASR
TASR

Dunaj je relatívne čistou riekou

Kvalitu vody v Dunaji ovplyvňujú jednak zdroje znečistenia a jednak havárie, napr. úniky ropných látok alebo iného znečistenia z lodí," priblížil Výskumný ústav vodného hospodárstva.

Napĺňanie vodného kanála Dunajských krivín, prietok prvej vody. Foto: TASR/Štefan Puškáš
 

Bratislava 24. júna (TASR) - Dunaj je v porovnaní s ostatnými veľkými tokmi na Slovensku podľa Výskumného ústavu vodného hospodárstva (VÚVH) relatívne čistou riekou, ak sa neberú do úvahy jeho hydromorfologické podmienky. "Kvalitu vody v Dunaji ovplyvňujú jednak zdroje znečistenia a jednak havárie, napr. úniky ropných látok alebo iného znečistenia z lodí," priblížil ústav. Vplývajú na ňu aj hydrologické a morfologické podmienky.

Výsledky monitorovania z rokov 2007 až 2015 ukázali, že ekologický stav Dunaja je na našom úseku priemerný a chemický stav je dobrý. Analýza trendov v kvalite vody Dunaja potvrdila, že od roku 1989 sa zlepšuje situácia s organickým znečistením a znečistením živinami. "Výnimkou je merná vodivosť, ktorá reprezentuje obsah solí, kde trend vykazuje štatisticky rastúcu hodnotu," poukázal VÚVH.

Dunaj sa významne podieľa na zásobovaní hlavného mesta pitnou vodou. "Bratislava je zásobovaná zdrojmi podzemných vôd, ktoré sú tvorené infiltráciou dunajskej vody do podzemia. Ide o obrovskú zásobu pitnej vody," vysvetlil ústav. Udržateľnosť týchto zásob má závisieť od dôslednej ochrany a efektívneho využívania.

Kvalita vody Dunaja sa monitoruje od 50. rokov minulého storočia. V súčasnosti sa sleduje viac ako 75 ukazovateľov v mesačných až dvojtýždňových intervaloch v úseku od Bratislavy až po výstup z nášho územia v Szobe. Sleduje sa voda, sedimenty, ale aj biota. Monitorovanie sa aktuálne realizuje vďaka eurofondom.

V budúcnosti je podľa odborníkov potrebné prijať opatrenia na zabezpečenie pozdĺžnej spojitosti toku rieky Dunaj, teda vyriešiť priechodnosť bariér na našom úseku Dunaja.

Už ste čítali?