Dobré noviny
Básnici z desiatich krajín pripravujú antológiu inšpirovanú Dunajom
TASR
TASR

Básnici z desiatich krajín pripravujú antológiu inšpirovanú Dunajom

Okrem čítania vlastnej poetickej tvorby autorov z viacerých krajín je zámerom dnes začatého kolokvia príprava mnohojazyčnej antológie poézie o Dunaji.

Stovky zaujímavých záberov rozmanitých druhov vtákov si priniesla skupina slovenských fotografov z minulotýždňovej výpravy a fotografického workshopu v rumunskej časti delty Dunaja. Na snímke kŕdeľ kormoránov a čajok. FOTO TASR – Pavol Remiaš , 12. mája 2016 Foto: TASR Pavol Remiaš
 

Bratislava 24. júna (TASR) - Spolok slovenských spisovateľov (SSS) so Združením spisovateľov Srbska organizuje v Bratislave kolokvium v rámci Medzinárodného literárneho festivalu Dunajské elégie. Okrem čítania vlastnej poetickej tvorby autorov z viacerých krajín je zámerom dnes začatého kolokvia príprava mnohojazyčnej antológie poézie o Dunaji.

"Festival sa koná bezprostredne pred slovenským predsedníctvom Rady Európskej únie. Zúčastňujú sa ho literáti zo siedmich krajín, ale projekt spája tvorbu básnikov zo všetkých podunajských krajín s cieľom vydania reprezentačnej mnohojazyčnej antológie poézie viažucej sa k Dunaju. Večne mladý Dunaj než sa po 2580 km z Čierneho lesa vleje do Čierneho mora nadobudne mnoho poetických pomenovaní – Donau, Dunaj, Duna, Dunar, Dunai. V rôznych literatúrach je Dunaj nielen rieka života, ale aj spájaná s vlasťou, kultúrnym spoločenstvom, v ktorom sa odrážajú dejiny aj zrkadlia naše súčasné a budúce nádeje," zdôvodnil v úvodnom príhovore predseda SSS Miroslav Bielik.

Okrem domácich a srbských zástupcov sa podujatia financovaného slovenským Fondom na podporu umenia zúčastňujú literáti z ČR, Chorvátska, Rakúska, Bulharska a Macedónska. V príspevkoch informovali o výbere tvorby básnikov z jednotlivých krajín a o svojich návrhoch na prípravu a obsah knižnej antológie.

"Jej myšlienka je dlhšie prítomná v našich rozhovoroch, ale teraz už konkrétnejšie štartujeme náš veľký projekt pod heslom Dunaj inšpirujúci. Bezpochyby žiadna európska rieka nebola poetmi tak ospievaná ako Dunaj. Treba sa nám zamyslieť, ako bude antológia koncipovaná z tvorby klasikov a súčasných autorov, aby kniha mala poetickú ucelenosť, aby sme odhalili najdôležitejšie poetické piliere jednotlivých krajín," pripomenul iniciátor antológie Radomir Andrič, predseda Združenia spisovateľov Srbska.

Viacerí účastníci pripomenuli dávnu inšpiráciu Dunajom aj v širších európskych súvislostiach, ktorú potvrdili aj archeologické nálezy. Nakoniec táto druhá najdlhšia európska rieka tečúca aj cez štyri hlavné mestá (Viedeň, Bratislava, Budapešť, Belehrad) ako prírodný spájajúci fenomén inšpiruje i výtvarníkov, hudobníkov, esejistov, filmárov a ďalších umelcov.

"Dunaj nie je len voda. Sú to aj mosty, lode a všeličo iné, ktoré tiež spája táto planéta Dunaj. Tá nie je len scénografiou, ale aj témou, symbolom a inšpiráciou. Spája rôzne krajiny, kultúry a národy, ktorých spájajú aj rôzne časové pásma. Je to živá rieka a možno raz zmení tok aj do Macedónska," s úsmevom povedal Macedónec Hristo Petreski.

Po dnešnom poetickom programe v letnej čitárni U červeného raka v centre mesta bude festival poézie pokračovať v sobotu (25.6.) v múzeu moderného umenia Danubiana v Čunove. Ide o prvé pracovné stretnutie, ktoré ukončia v Bratislave záverečným kolokviom o metodickej a ďalšej príprave ontológie.

Už ste čítali?