Dobré noviny
Mimozemšťania žijú medzi nami. Gény chobotníc nie sú pozemské, tvrdia vedci
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Mimozemšťania žijú medzi nami. Gény chobotníc nie sú pozemské, tvrdia vedci

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Ak si budete počas letnej dovolenky pochutnávať na chobotnici a iné morské príšery, skúste porozmýšľať nad tým, či nekonzumujete náhodou mimozemšťana. Štúdia zoológa Martina Wellsa totiž naznačuje, že DNA niektorých morských príšeriek nepochádza z tejto planéty.

Vedcom nedajú spávať mäkkýše, obzvlášť chobotnice. Už zosnulý Martin Wells dokonca pustil do sveta odvážne vyhlásenie, podľa ktorého sú tieto mäkkýše mimozemšťanmi.

Čudné gény

Pochybnosti o tom, čo sú vlastne chobotnice zač, vyvolalo 33-tisíc génov, z ktorého ich genóm pozostáva. Tento ohromný počet kóduje bielkoviny a je zoradený takým zložitým spôsobom, až sa zdá neprirodzený. Len dodajme, že je to oveľa viac, ako má človek.

Okrem toho dokážu tieto morské tvory rýchlo meniť vlastnosti svojej nervovej sústavy. Problémy dokážu riešiť mimoriadne chytrým spôsobom a od ostatných mäkkýšov sa výrazne odlišujú. Ich jedinečné genetické vlastnosti by mohli zohrať kľúčovú úlohu pri vývoji vlastností, napríklad komplexného nervového systému. 

Zaujímavé je aj to, že ich evolúcia siaha až 500 miliónov rokov do minulosti, do čias, keď ešte neexistovala zeleň. Chobotnice sú zvláštne aj pre svoje špecifické vlastnosti ako oči citlivé na polarizované svetlo, sofistikovaný spôsobo maskovania, tri srdcia či schopnosť regenerácie oddelených končatín. 

Už ste čítali?