Dobré noviny
Vytvorili supersilný materiál, inšpiráciou bol najkrehkejší tvor
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Vytvorili supersilný materiál, inšpiráciou bol najkrehkejší tvor

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Opäť sa potvrdilo, že najväčšiu inšpiráciu človek nájde v prírode. Nebolo tomu inak ani v tomto prípade, keď ľudia potrebovali vyvinúť supersilný optický materiál, ktorý by mal byť bežnou súčasťou nášho života. Vytvorili ho podľa drobného krehkého živočícha.

SYDNEY 23. júna -  Keď príde na tvorbu a techniku, vždy sa ukáže, že najmajstrovskejšie riešenia nájdeme v prostredí okolo seba. Príroda už inšpirovala nejedného vynálezcu, a aj teraz sa opäť stalo to, že sa podľa nej ľudia snažia niečo vytvoriť. Niekedy sú totiž v prírode aj tie najkrehkejšie veci tými najpevnejšími.

Inšpirácia v prírode

Tím austrálskych vynálezcov zo Swinburnovej univerzity v Austrálii sa obrátil na prírodu aj pri snahe vylepšiť existujúce počítačové technológie. Potrebovali vytvoriť silnejšie a lepšie počítačové monitory a predlohou im boli práve motýlie krídla. Tie sú na pohľad krehké, no v skutočnosti sú veľmi pevné, a presne také niečo potrebovali. No nie je to prvýkrát, čo sa ľudia inšpirovali zložitými krídlami motýľov.

Supersilný materiál do počítačov

Vynálezcovia už dávno vedia, že prirodzená štruktúra motýlích krídel je neuveriteľne pevná vďaka špeciálne zakriveným a poprepletaným povrchovým plochám a medzi odborníkmi je známa ako štruktúra typu gyroid. Výskumníci teraz uvádzajú, že supersilný optický materiál vyvinutý na báze krídel motýľov má proti predchádzajúcim materiálom má mnoho výhod, pretože táto štruktúra má jedinečné vlastnosti v interakcii so svetlom, má lepšie rozlíšenie a je pevnejšia. Inšpirovali sa pritom konkrétne krídlami motýľa Callophrys Rubi, ktorý je známy aj pod menom Ostrôžkar černicový. Aby vytvorili podobné štruktúry, ako tie, ktoré tvoria jeho krídla, použili špeciálnu tlačovú techniku s kvalitným rozlíšením a vytvorili trojrozmerné gyroid štruktúry, ktoré sú navyše mechanicky odolné.

Callophrys Rubi, ktorý je známy aj pod menom Ostrôžkar černicový, sa stal inšpiráciou pre výskumníkov.Callophrys Rubi, ktorý je známy aj pod menom Ostrôžkar černicový, sa stal inšpiráciou pre výskumníkov. Foto: Flickr

Prenos informácií rýchlosťou svetla

“Tieto nové gyroid štruktúry by nám mohli pomôcť vyrobiť elektroniku, ktorá by bola kompaktnejšia so svetlom, pretože vďaka svojej menšej veľkosti môže byť do jedného čipu integrovaných viac zariadení,“ cituje vedúceho projektu, doktora Zongsonga Gana z Centra pri Mikrofoniku portál ScienceAlert. Podľa neho by mali tieto novovyrobené materiály reagovať na svetlo pri neobyčajne veľkej rýchlosti, čo je pre vysokorýchlostné prepínače ideálne.

Už ste čítali?