Dobré noviny
Slovenská aplikácia dokáže vyzvať ľudí v okolí nehody, aby zachránili život
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovenská aplikácia dokáže vyzvať ľudí v okolí nehody, aby zachránili život

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Facebook/LifeClick

Ak sa stane nehoda alebo incident na verejnosti, obeti sa často nedostane prvá pomoc hneď. V dôsledku toho ročne zbytočne zomrie množstvo ľudí, prípadne majú trvalé následky. To by sa však už čoskoro mohlo vďaka partii šikovných Slovákov zmeniť.

BRATISLAVA 23. júna - Predstavte si, že ste svedkom havárie, no sami nedokážete prvú pomoc poskytnúť. Zavoláte záchranku, no tej potrvá istý čas, kým dorazí. Keby ste mali mobilnú aplikáciu LifeClick, mohli by ste dopomôcť k tomu, aby sa k obetiam dostala adekvátna pomoc čo najskôr.

Pomoc je bližšie, ako si myslíte

Myšlienku rýchlej pomoci ľuďom, ktorým sa stane nehoda, rozvinul študent medicíny Samuel Vitko. „Keďže na Slovensku vie adekvátnu prvú pomoc poskytnúť len zhruba desať percent ľudí a dojazd sanitky sa pohybuje okolo 13 minút, v dôsledku neskorého podania prvej pomoci zbytočne zomrú každoročne stovky ľudí a stovky ostanú s trvalými následkami. Práve to odštartovalo našu debatu, pretože sme narazili na problém s dojazdom sanitky a úmrtnosťou kvôli neposkytnutiu prvej pomoci. A tak sme sa ho rozhodli riešiť,“ uviedol Vitko v blogu na webe PK Academy. Pod množným číslom má na mysli tím, ktorý okrem neho tvoria informatici a mentor. Samotný Vitko študuje všeobecné lekárstvo na Lekárskej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Na myšlienku pomoci ľuďom, ktorú pretavil do aplikácie LifeClik, prišiel spolu s dvoma kamarátmi.

Aplikácia funguje na princípe dobrovoľnosti. Dokáže upozorniť ľudí, ako sú záchranári či lekári, že niekto v ich okolí potrebuje pomoc. Všetkým záchranárom v okolí vyšle notifikáciu s navigáciou, kde sa udalosť stala. Vďaka tomu by vedeli promptne zareagovať a doraziť ešte pred príchodom sanitky. 

„LifeClick je mobilná aplikácia, ktorá spája ľudí v zdravie ohrozujúcej situácii s kvalifikovanými záchrancami, ktorí sa nachádzajú na blízku a môžu poskytnúť prvú pomoc ešte pred príchodom sanitky,“ vysvetľuje tím na svojom Facebooku. Úspech však závisí od toho, aby si aplikáciu stiahlo čo najviac ľudí. Ktokoľvek sa totiž môže stať svedkom nehody a v prípade, že túto aplikáciu má, dokáže vyslať signál záchrancom v okolí. Tým svedkom môžete byť pokojne aj vy.

Páči sa aj prezidentovi

Záchrancom sa môže stať prakticky ktokoľvek. Projekt totiž bude v rámci náboru záchranárov organizovať kurzy prvej pomoci. Úspešný uchádzač sa potom stane autorizovaným záchrancom LifeClicku. Do aplikácie sa môžu prihlásiť dobrovoľní záchranári, zdravotníci a používatelia, ktorí budú v pozícii svedkov, ktorí vyšlú signál ľuďom schopným a ochotným pomôcť.

O tom, že odvážny, no najmä ľudský projekt má veľký potenciál, svedčí aj cena v startupovej súťaži Innovation Hack či podpora samotného prezidenta Andreja Kisku. „Konferencia v Berlíne dopadla pre LifeClick veľmi úspešne. Náš projekt sa páčil firmám, náhodným ľuďom, ale aj pánovi prezidentovi,“ informoval tím na sociálnej sieti po návšteve nemeckej metropoly. Ostáva preto dúfať, že aplikácia sa v čo najbližšej budúcnosti stane súčasťou mobilných zariadení čo najväčšieho počtu ľudí, vďaka ktorým sa podarí zachrániť čo najviac životov. Pretože superhrdinom môže byť ktokoľvek z vás. 

Už ste čítali?