Dobré noviny
Luxusné a opustené. Tisíce áut v Dubaji majú ešte aj kľúče v zapaľovaní
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Luxusné a opustené. Tisíce áut v Dubaji majú ešte aj kľúče v zapaľovaní

V dubajských uliciach sa dá nájsť aj takéto opustené auto.
V dubajských uliciach sa dá nájsť aj takéto opustené auto. — Foto: Twitter/My Super Cars

Dubaj a celkovo Spojené arabské emiráty (SAE) sú synonymom luxusu a okázalosti. Ľudia si preto, prirodzene, potrpia aj na autá potvrdzujúce tento status. O to zvláštnejšie preto vyznieva fakt, že mnoho takýchto áut je opustených len tak, na ulici, a pôvodní majitelia sa po ne už nikdy nevrátia.

DUBAJ 21. júna - Predstavte si, že idete po ulici a pred vami sa vyníma červené Ferrari s kľúčom v zapaľovaní. Vrstva prachu na ňom napovedá, že takto stojí na ulici už nejaký ten piatok. Čo by ste urobili? Samozrejme, väčšina z nás by sa bála čokoľvek s autom urobiť, nanajvýš by možno zavolala políciu. V tomto prípade ale za tým netreba hľadať žiadny hrozivý krimi príbeh. V Dubaji či SAE totiž nie sú opustené luxusné autá ničím výnimočným a predstavujú pomerne bizarný problém, ktorému krajina čelí.

Ferrari za ľudovú cenu

Luxusné tátoše ako Porsche, Ferrari či Mercedes zanechali v uliciach či na parkovisku pri letiskách miestni zbohatlíci. Tí si totiž na známku svojho bohatstva a snobského životného štýlu jednoducho museli takéto autá zaobstarať. S čím však nerátali, boli následný bankrot a finančná kríza, ktoré ich prinútili zbabelo utiecť a svoje autá, o akých si bežný smrteľník dovolí len opatrne snívať, nechať len tak napospas. Veď, možno sa na ne niekto ulakomí. 

Ako takmer všetko, aj toto má háčik, ktorý sa nedá len tak ľahko prehliadnuť. Bývalí zbohatlíci síce autá na uliciach či parkoviskách „veľkoryso“ zanechali aj s kľúčmi v zapaľovaní, no ak by sa ne niekto ulakomil, musel by sa modliť, aby mal veľké šťastie. Majitelia opustených áut sú totiž zadlžení a preto by si nový „majiteľ“ spolu s luxusným tátošom odniesol aj luxusný dlh. Ako totiž informuje portál news.com.au, neschopnosť splatiť dlh je podľa práva šaría trestným činom a páchateľom zaň hrozí basa. Preto radšej ušli z krajiny pred hrozbou väzenia a svojich áut sa vzdali. 

Každoročne je pritom v Dubaji podobne opustených áut až do tritisíc. Ak si po auto majiteľ nepríde do 15 dní od doručenia výzvy a nikto ho ani nestihne odcudziť či privlastniť si, skončí v dražbe za zlomok pôvodnej ceny. A to je rozhodne ten lepší a bezpečnejší prípad, ako sa k takémuto autu dostať, hoci nie zadarmo, ale aspoň za „ľudovú“ cenu. 

Už ste čítali?