Dobré noviny
Walesania prezradili, ako vidia Slovensko. Vychválili nás do neba
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Walesania prezradili, ako vidia Slovensko. Vychválili nás do neba

Štrbské pleso
Štrbské pleso — Foto: wikimedia

Ak vás zaujíma, čo si o našej krajine myslia vo Walese, máte príležitosť to zistiť. Takto opísali naše mestá, ľudí a prírodu.

CARDIFF/BRATISLAVA 15. júna - Pri príležitosti futbalového šampionátu Euro 2016 sme sa na trávniku stretli aj s futbalovým tímom Walesu. Ten nad nami síce zvíťazil, ale za to, akú poklonu potom zložili Slovensku, by sme im to snáď mohli aj odpustiť.

Pri príležitosti tohto zápasu vyšla vo Walese v rovnaký deň aj rozsiahla reportáž, a hoci ju nazvali "Poznaj svojho nepriateľa", slová, ktorými nás v nej opísali, boli mimoriadne priateľské. Slovensko opísali ako nádhernú krajinu, ktorá má bohatú históriu a zároveň peknú prírodu. "Keby nehrali v zápase proti nám, určite by sme im mohli fandiť," vyjadrili sa pochvalne na našu adresu hneď v úvode svojho článku na Walesonline.

Nešetrili chválou

"S touto krásnou krajinou hôr a zámkov máme v mnohých ohľadoch veľa spoločného," vyzdvihli krásy Slovenska Walesania, a tam s pozitívnym opisom našej krajiny neskončili. Opisujú nás ako národ s dlhoročnými tradíciami, na ktoré sme hrdí, rovnako ako na náš jazyk a kultúrne dedičstvo.

"Slovensko je to miesto, kam idete, ak chcete zažiť romantiku divočiny a dedičstvo sformované zaniknutými ríšami," napísali o nás. Chválou nešetrili ani na našu prírodu a pamiatky: "Turisti sa sem prichádzajú lyžovať aj obdivovať úžasné vrchy v Tatranskom regióne. Iní zase vyhľadávajú veže rozprávkovo-krásnych zámkov, ktorými je krajina obsypaná." A pozornosť venovali aj nášmu národnému jedlu a na bryndzové halušky pridali aj recept.

Významní Slováci

Walesania si toho o nás zistili naozaj mnoho a vytiahli aj zaujímavosti z našej histórie o Jurajovi Jánošíkovi, ktorého označili za jedného z najoslavovanejších národných hrdinov, ale pozornosť venovali aj vynálezcovi padáka Štefanovi Baničovi a spomenuli aj posledného muža na Mesiaci, Eugena Čerňana, alebo Johna Dopyera, ktorý vynašiel rezonančnú gitaru Dobro. Slovákov tiež opísali ako šikovných športovcov, ktorí zožali úspechy napríklad vo vodnom slalome a opísali, ako veľmi nám záleží na ľadovom hokeji.

To najlepšie zo Slovenska

Medzi tri najkrajšie miesta, ktoré sa na Slovensku oplatí navštíviť, Walesania zaradili Bratislavu, Vysoké Tatry a Banskú Štiavnicu. Podľa nich by nikto, kto sa rozhodne zájsť na Slovensko, nemal vynechať návštevu Bratislavy. "Je to čarovné mesto stredovekých veží, gotických katedrál a zaujímavých budov 20. storočia," informovali potenciálnych návštevníkov, ktorým odporúčali dovolenku na Slovensku. Ocenili, že sú v našom meste veľké parky a lesy iba kúsok od historického centra, vďaka čomu je v tomto meste veľa zelene. Vyzdvihlo aj miestne kaviarničky a malé historické centrum, ktoré je súčasne pešou zónou, po ktorej sa dá poprechádzať.

Tatry označili za "horský raj" s krásnymi plesami, vodopádmi, borovicovými lesmi a trblietavými vysokohorskými lúkami. Páčilo sa im, že lyžiarske strediská ponúkajú nielen zimné športy, ale na mnohých miestach je aj možnosť oddýchnuť si v termálnej vode pod holým nebom.

Medzi skvosty krajiny zaradili aj Banskú Štiavnicu, ktorá patrí do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO kvôli svojej obdivuhodnej architektúre a pamiatkam.

Zaujímavá história

Vo svojej reportáži opísali našu krajinu zo všetkých uhlov a spomenuli aj niektoré historické fakty. Medzi nimi nevynechali ani to, že Slovensko ako samostatný štát vzniklo po rozpade Československa, na čo poukázali ako na vzorový príklad kultivovaného a vhodnejšie rozchodu dvoch národov, ako sa stávalo v iných prípadoch. A keď vidíme, ako nás vedia opísať ľudia v zahraničí, možno je to signálom toho, že by sme si mali aj my všímať nielen to, čo nás trápi alebo hnevá, ale aj to krásne, čo tu máme a na čo môžeme byť hrdí.

Už ste čítali?