Dobré noviny
Ako sa vysporiadať s negativistickými ľuďmi vo svojom okolí?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Ako sa vysporiadať s negativistickými ľuďmi vo svojom okolí?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pexels

Všetci máme okolo seba niekoho, komu sa pohár vždy zdá skôr poloprázdny ako poloplný. Ak mu chcete naozaj pomôcť, s dobre mienenými radami uňho asi neuspejete. Vyskúšajte 4 triky, ktoré budú omnoho efektívnejšie.

S dobrými radami to je niekedy ako s hrachom hádzaným o stenu. Ak niekto srší pesimizmom, ale vy ho chcete z toho dostať, musíte si uvedomiť, že dôležitý je systematický postup. Každý z času sa čas prepadne zlej nálade a ak patríte k tým pozitívne naladenejším ľuďom, pomocou týchto jednoduchých trikov môžete optimizmus prebudiť aj u vašich priateľov, rodiny alebo kolegov. A to bez toho, aby vám ubudlo z toho vášho.

1. Buďte empatickí

Ešte predtým ako skleslému človeku pripomeniete všetky krásne pozitívne stránky života, najefektívnejšie je ešte predtým začať empatiou. "Pozrite sa na veci z perspektívy druhého človeka, nie zo svojej," radí Jill Liberman, autorka knihy Rozhodnúť sa byť šťastný, ktorá je sprievodcom, ktorý vysvetľuje ako krok po kroku dosiahnuť šťastnejší život. Empatia je podľa neho prvoradá a je prvým krokom k pomoci ostatným. "Empatia umožňuje porozumenie a citlivosť," dodáva Liberman.

2. Naozaj počúvajte

Človek sa niekedy potrebuje skôr vyrozprávať, ako vypočuť si vaše rady a povzbudenie, ktoré mu môžu znieť ako prázdne slová. Namiesto toho prejavte záujem o jeho problémy. "A tie najlepšie motivačné slová majú menšiu hodnotu ako 10 minút skutočného počúvania," hovorí profesor Scott Hammond z obchodnej školy v Utahu. "Nesúďte, nedávajte rady, nehovorte: áno, ale.. iba počúvajte," odporúča. Človek niekedy potrebuje dobrého poslucháča, ktorý mu venuje svoj čas.

3. Otočte to na pozitívnu stránku veci

Poznáte ľudí, ktorí si vždy nájdu niečo na čo by sa sťažovali a ich pohár je vždy poloprázdny? Môžete využiť stratégiu, ktorá odporúča najskôr vyjadriť súhlas alebo pochopenie s tým, čo hovoria a potom to obrátiť na pozitívnu stránku veci.

4. Hľadajte to dobré

"Prichyťte ľudí pri tom, ako robia niečo správne každý deň, a povedzte im o tom," cituje Tinu Martel, ktorá sa venuje zmysluplnému tréningu ľudí, Magazín Success. Pochváľte manžela za to, ako pekne pokosil trávnik, povedzte kolegyni, že šikovne vyriešila nejaký problém. Keď zámerne hľadáte to dobré, preškolíte váš mozog tak, aby si všímal pozitívne veci namiesto hľadania chýb a zlyhaní. Keď budete takto uvažovať vy, je vyššia šanca, že inšpirujete aj ostatných.

Už ste čítali?