Dobré noviny
Ako vznikla a na čo pôvodne slúžila lepiaca páska?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Ako vznikla a na čo pôvodne slúžila lepiaca páska?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: wikipedia

Lepiaca páska pôvodne vôbec nebola vyrobená pre kancelárie ani pre domácnosti na opravu vecí, ktoré treba zlepiť. Pozrite sa, ako vznikla. Jej vynálezca to vôbec nemal jednoduché.

NEW YORK 31. mája - Lepiaca páska je pre nás dnes samozrejmosťou a takmer každý ju má doma. Lepíme ňou baliaci papier na darčekoch, krabice, papier, ktorý chceme niekde pripevniť – jednoducho ju využívame na úplne bežné úkony. Verili by ste, že táto praktická vec mala byť pôvodne iba výsadou automechanikov a pekárov?

Potrebovali ju v autoservisoch

V 20. rokoch minulého storočia si Američania obľúbili automobily s dvomi farebnými odtieňmi, preto si ich nechávali v servisoch premaľovať. Mechanici však nemali vhodnú techniku na to, aby mohli dve farebné plochy čisto oddeliť. Používali iba chirurgickú pásku, ktorej lepidlo bolo príliš silné a zanechávalo na kapotách stopy alebo z áut odlepovalo farbu. Zľutoval sa nad nimi inžinier Richard Gurley Drew, zamestnanec podniku, ktorý vyrábal šmirgľový papier. V podstate nemal poňatia, ako pásku vyrobiť, ale uvedomil si, že v továrni, kde pracuje, má prístup ku všetkým potrebným veciam, a tak sa nevzdával. Vo firemných laboratóriách začal experimentovať a hľadať náhradu za chirurgickú pásku, ktorá by neprepúšťala farbu, ale ani by nezanechávala po sebe stopy. Po dvoch rokoch práce sa mu to konečne podarilo a vyrobil papierovú pásku. Na jednu stranu naniesol nový typ lepidla, ktoré bolo presne také, aké potrebovali.

Automechanik využíva pásku pri vytváraní dvojfarebného dizajnu autaAutomechanik využíva pásku pri vytváraní dvojfarebného dizajnu auta Foto: reprofoto/priceonomics

Horúca novinka - celofán

Mladý vynálezca už v tejto dobe veľmi pružne reagoval na potreby trhu a po probléme automechanikov si všimol problém, s ktorým sa potýkali zase pekári. Tí začali svoje pečivo baliť pre zákazníkov do priehľadného celofánu, čo bolo v tom čase horúcou novinkou. Výhodou bolo, že ním nepresakovali tekutiny a navyše, zákazníci vždy videli, čo si kupujú a mohli si podľa toho lepšie vyberať. Nevedeli však, ako by balenie vhodne uzavreli.

Riešenie prišlo neskoro

Drew prišiel s nápadom, že pre nich vyrobí pásku z celofánu. To ešte netušil, že to bude ťažšie, než by sám predpokladal. Výroba bola zložitá a musel vymyslieť na výrobu pásky nové stroje, pretože inak sa mu celofán stále trhal a krútil. Okrem toho musel prísť s novým variantom lepidla, pretože jeho pôvodné lepidlo nebolo priesvitné. Trvalo to niekoľko rokov, ktoré trávil v laboratóriu, kým bola nová lepiaca páska v roku 1930 pripravená. S riešením však už prišiel neskoro, pretože po toľkých rokoch už výrobca celofánu využíval tepelné uzatváranie obalov a priesvitná lepiaca páska sa zdala byť zbytočná.

Úsilie nevyšlo nazmar

Lepiaca páska sa nakoniec ujala a čas, ktorý výrobca strávil jej výrobou, nebol stratený. Postupne, keď prišla veľká hospodárska kríza, ľudia ocenili priesvitnú lepiacu pásku, ktorou sa všetko možné dalo opraviť. V tých časoch ľudia pokazené veci nevyhadzovali, ale snažili sa opraviť, čo sa dalo a presne na tento účel bola lepiaca páska často ideálnym riešením.

Už ste čítali?