Dobré noviny
Súdna rada má priestory v Miestodržiteľskom paláci
TASR
TASR

Súdna rada má priestory v Miestodržiteľskom paláci

Fakt, že sa vrcholný ústavný orgán dostal na Hlavné námestie hlavného mesta Slovenska je podľa predsedníčky rady Jany Bajánkovej dobrá správa.

Na snímke vľavo predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko počas príhovoru na slávnostnom zasadnutí Súdnej rady SR pri príležitosti otvorenia nových priestorov Súdnej rady v pondelok 30. mája 2016 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann Foto: TASR - Martin Baumann
 

Bratislava 30. mája (TASR) – Po 15 rokoch od svojho vzniku sa Súdna rada Slovenskej republiky dočkala vlastného sídla. Od dnešného dňa ním je Miestodržiteľský palác na Hlavnom námestí v centre Bratislavy.

Fakt, že sa vrcholný ústavný orgán dostal na Hlavné námestie hlavného mesta Slovenska je podľa predsedníčky rady Jany Bajánkovej dobrá správa. "Táto symbolika naznačuje, že ten postoj spoločnosti, aj výkonnej, aj zákonodarnej moci sa vo vzťahu k súdnej moci mení, že sa dostáva do centra diania," uviedla počas slávnostného otvorenia.

Do reprezentačných historických priestorov sa Súdna rada SR presťahovala z doterajšieho podnájmu v budove ministerstva spravodlivosti. Naplnil sa tým prísľub, ktorý dal koncom roku 2014 predseda vlády Robert Fico. Prvé a časť tretieho poschodia paláca získala rada od Úradu vlády SR, ktorý má budovu v správe. Presťahovanie natiahol fakt, že rada chcela získať priestory nového sídla bezodplatne do svojho vlastníctva, čo sa jej napokon i podarilo.

Súdna rada ešte dnes dopoludnia zasadala v starých priestoroch na Župnom námestí. Pracovný program vystriedal popoludní slávnostný akt v Miestodržiteľskom paláci. Zúčastnil sa ho rad hostí, okrem predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej, štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej i predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Podľa šéfa parlamentu ide o dôležitý a historický krok. "Kto iný ako Súdna rada má mať svoje priestory? Je veľmi dôležité, že súdnictvo dostáva priestory, ale aj kompetencie, ktoré verím, sa budú zvyšovať do budúcnosti," domnieva sa Danko. Podľa toho je pre celú spoločnosť dôležité, aby postupne došlo k oddeleniu súdnej moci od zákonodarnej a výkonnej.

"Naozaj tých 26 rokov po revolúcii by súdnictvo malo mať oveľa väčšiu autonómiu," doplnil Danko. Podľa predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej sa Súdna rada počas svojej existencie osvedčila. "Preukázala svoje nezastupiteľné miesto v ústavnom poriadku Slovenskej republiky," skonštatovala Macejková počas svojho prejavu.

Dvojdňové zasadnutie Súdnej rady bude pokračovať v utorok (31.5.) už v nových priestoroch. Ich súčasťou bude aj špeciálne chránená zasadacia miestnosť, kde budú prerokovávať aj utajované materiály Národného bezpečnostného úradu ohľadom previerok uchádzačov o sudcovskú funkciu. Presun rady do nových priestorov si vyžiadal viac ako 44.000 eur, z ktorých najväčšiu položku tvorilo nové interiérové vybavenie. Samotné sťahovanie radu vyšlo na 150 eur.

Do roku 2014 boli funkcie predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady spojené, čo zmenila novela ústavy, ktorú v parlamente presadili strany Smer-SD a KDH. Zároveň posilnili kompetencie rady. Okrem iného má teraz na starosti previerky budúcich sudcov a zhromažďuje utajené materiály, na čo nemala vhodné priestory. Miestodržiteľský palác na Hlavnom námestí v Bratislave je účelovým zariadením, ktoré pre potreby Úradu vlády SR a iných ústredných orgánov štátnej správy poskytuje ubytovacie, stravovacie a doplnkové služby.

Už ste čítali?