Dobré noviny
Cirkusy v Južnej Amerike vypustia levy do prírody. A čo Európa?
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Cirkusy v Južnej Amerike vypustia levy do prírody. A čo Európa?

Cirkusové levy, ktoré si zobrala pod krídla organizácia ADI, mali šťastie.
Cirkusové levy, ktoré si zobrala pod krídla organizácia ADI, mali šťastie. — Foto: Facebook/Animal Defenders International

K niektorým cirkusom stále patria aj zvieratá, no, našťastie, tlak spoločnosti spôsobil, že sa čoraz hlasnejšie a nástojčivejšie hovorí o hrozných podmienkach, ktorým čelia, i o tvrdej drezúre. Skvelé je, keď sa od rečí prejde ku konkrétnym činom, čo je aj prípad viac ako 30 levov z Peru a Kolumbie. Rôzne zákazy sa postupne uplatňujú aj po celej Európe či svete. A ako je na tom Slovensko?

BRATISLAVA 22. mája - Až 33 levov opustí drsné podmienky cirkusov v Južnej Amerike a bude transportovaných do svojej vlasti, informoval portál takepart. Tieto zvieratá boli totiž v zlom zdravotnom stave a preto budú premiestnené z cirkusov v Peru a Kolumbii do útočiska pre zvieratá v Južnej Afrike.

Drsnou manipuláciou prišli o pazúry a aj ich zuby sa otupili, takže by nemali šancu prežiť vo voľnej prírode, keďže by nedokázali uloviť korisť. Preto musia putovať do útočiska. Na ich záchrane sa podieľa nezisková organizácia Animal Defenders International (ADI). „Tieto levy vydržali peklo na zemi a teraz mieria domov, do raja. To je svet, ktorý príroda zamýšľala pre tieto zvieratá,“ vyjadril sa prezident organizácie Jan Creamer.

Zatiaľ len pracovná skupina

To, čo kedysi bolo možno zábavou a fascinovalo divákov, sa vďaka tlaku verejnosti stáva niečím, na čo sa musíme pozrieť kriticky a uvedomiť si, že náš život bude kompletný aj bez toho, aby sme sa chodili baviť na vystúpeniach zvierat. Pre ne to totiž nie je radosť, pretože často musia čeliť drastickým výcvikom a zaobchádzaniu.

„Cirkusové zvieratá žijú v nedôstojných podmienkach. Väčšina zvierat v cirkuse trávi svoj život v stiesnených klietkach. Najviac trpia divožijúce zvieratá, ktorých prírodné podmienky je možné v zajatí aj pri dobrej vôli veľmi ťažko nasimulovať,“ konštatuje Sloboda zvierat. Podľa nej sú mnohé z nich izolované a veľa času trávia osamote. 

„Väčšine zvierat v cirkuse sú odopreté prirodzený pohyb, hra, lov a možnosť vytvárania sociálnych štruktúr. To vedie k strádaniu a frustrácii,  výsledkom čoho sú stereotypné správanie (chodenie dookola, opakovanie rovnakého pohybu), sebapoškodzovanie alebo agresivita. Mnohé druhy sú vždy, keď nevystupujú a nenacvičujú, uviazané reťazami. Najmä slony sú často pútané za končatiny, výsledkom sú poranenia a zápaly nôh,“ pokračuje Sloboda zvierat. Pripomína, že drezúra je veľmi bolestivá, napríklad medveďom sa kvôli obľúbeným trikom prikladajú na chodidlá rozpálené doštičky.

Zvieratá do cirkusov nepatria, myslí si mnoho ľudí.Zvieratá do cirkusov nepatria, myslí si mnoho ľudí. Foto: wikimedia

Sloboda zvierat žiada zákon, ktorý sa bude týkať aj cirkusových zvierat, pričom kampaň odštartovala už v roku 2012. Spolupracovať by mala aktuálne podľa medializovaných informácií s pracovnou skupinou z rezortu pôdohospodárstva, ktorá sa má touto problematikou zaoberať.

Na Slovensku je zviera stále len vec

Zákazy používania cirkusových zvierat sa už postupne uplatňujú po celom svete. Webová stránka organizácie ADI s názvom Stop Circus Suffering zverejnila zoznam jednotlivých krajín, kde platí určitá forma zákazu. Podľa nej platí napríklad v Rakúsku celoštátny zákaz využívania divokých zvierat v cirkusoch, no napríklad v Bosne a Hercegovine sa to týka všetkých zvierat. V zozname figuruje aj Česká republika, pri ktorej sa uvádza celoštátny zákaz používania určitých druhov. Slovenská republika na ňom chýba.

K zvieratám v cirkusoch sa vo februári vyjadril v rozhovore pre Dobré noviny aj šéf Mladých liberálov, aktivista a komunálny poslanec v meste Senica Jakub Nedoba. „V minulosti som sa na komunálnej úrovni usiloval o zákaz cirkusových vystúpení so zvieratami, pretože si myslím, že tie zvieratá nemajú slobodnú voľbu. Na rozdiel od artistov, ktorí si povolanie vybrali slobodne. Problematické sú v prípade zvierat cestovanie, obmedzený výbeh a v mnohých prípadoch aj drezúra. V mnohých prípadoch sú podmienky v cirkusoch neľudské,“ povedal. Kritizoval aj fakt, že Slovensko je stále krajinou, no zároveň poslednou v EÚ, kde je zviera definované len ako vec.  

Prečítajte si tiež:

Mladý liberál Nedoba: Cirkusy so zvieratami by som zakázal

Na tento fakt upozorňovala hlavne strana liberálov Sloboda a Solidarita„Zviera je v slovenských zákonoch stále vecou a od toho sa odvíja aj to, ako je možné zasiahnuť pri jeho ochrane. Živé zviera ale nie je vecou. Má zvláštny význam a hodnotu ako zmyslami obdarený živý tvor. A toto chceme dostať do slovenských zákonov,“ konštatovala strana, pričom za touto iniciatívou stál hlavne poslanec Martin Poliačik spolu so svojou straníckou kolegyňou a podpredsedníčkou parlamentu Luciou Nicholsonovou. Zmenu sa im však zatiaľ nepodarilo dosiahnuť. Právna úprava, ktorú navrhovali a prišli s ňou ešte minulý rok, totiž nenašla v parlamente dostatočnú podporu.

Už ste čítali?