Dobré noviny
Rozprávate sa sami so sebou? Podľa vedcov môžete byť na seba pyšní
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Rozprávate sa sami so sebou? Podľa vedcov môžete byť na seba pyšní

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pexels

Ľudia, ktorí sa rozprávajú sami so sebou, nemusia byť vždy čudáci. Niekedy je totiž hlasné uvažovanie podľa sychológov prospešné. Prečítajte si, čo o tom zistili.

"Rád sa rozprávam sám so sebou, pretože milujem rozhovory s inteligentnými ľuďmi," hovorí sa. Aj vy ste tento výrok vždy považovali iba za vtip? Zistili sme totiž, že je na ňom možno kus pravdy. Keď sa niekto rozpráva sám so sebou, považuje sa za čudáka a fakty hovoria, že to môže byť aj príznakom poruchy. Niekedy je to však celkom inak. Ukázalo sa, že rozprávanie sa o sebou samým môže byť znakom génia!

Aj psychológovia Daniel Swigley a Gary Lupyan predpokladajú, že keď sa človek rozpráva sám so sebou, je to pre neho prospešné. V jednom experimente zadali ľuďom názov predmetu, napríklad jablko, banán alebo chlieb, ktorý mali nájsť v supermarkete. V prvej časti pokusu boli viazaní mlčanlivosťou, v druhej časti si sami pre seba nahlas opakovali názov predmetu, ktorý v obchode hľadali. Výsledkom bolo, že zadaný objekt našli oveľa ľahšie, keď sa so sebou počas hľadania rozprávali a opakovali zadaný názov. Prečo je to tak?

1. Mozog pracuje efektívnejšie

Hovorenie vecí nahlas zapája pamäť, a aj preto sa niektorým študentom lepšie učí na skúšky, keď si učivo nahlas opakujú. Opakovanie však funguje iba vtedy, keď viete, čo potrebujete. V prípade experimentu to bolo to, že ľudia vedeli, ako jablko vyzerá a aktivovali časti pamäte, ktoré im pomohli zorientovať sa v priestore a nájsť ho. Ak neviete, ako objekt vyzerá, podľa Lupyana vtedy hovorenie nahlas nemá žiadny efekt, skôr vás spomalí.

2. Usporiadate si myšlienky

Keď sa človek rozpráva sám so sebou, lepšie si utriedi myšlienky. Podľa psychologičky Lindy Sapadin vám to pomôže aj pri náročných rozhodnutiach. Tým, že to nemáte iba v mysli, ale počujete to, lepšie si ujasníte myšlienky a utvrdíte sa v tom, či robíte správne. Ak vás čaká viacero úloh alebo cieľov, hlasná úvaha o nich vám pomôže určiť ich poradie dôležitosti. Ak máte pred sebou dôležitú prezentáciu alebo stretnutie, svoj prejav si môžete povedať nahlas, a aj tým si jednoduchšie "upracete" myšlienky.

3. Ľahšie dosiahnete svoje ciele

Hovoriť si svoje ciele nahlas vám pomôže v ich dosahovaní. Najmä ak ku tomu pridáte aj hlasnú úvahu o procese toho, ako by ste sa ku nim mohli dopracovať, až sa vám zrazu budú zdať uskutočniteľné. Keď budete nahlas premýšľať o jednotlivých krokoch, ktoré musíte absolvovať na ceste k cieľu, budú sa vám zdať jednoduchšie a ľahšie nájdete potrebné riešenia. Podľa Lindy Sapadin vám to pomôže zamerať pozornosť na ciele a kontrolovať pocit, že by ste to mali vzdať.

A čo deti?

Sami so sebou sa zvyknú rozprávať aj deti. Podľa výskumov, ktoré robili psychológovia vo viacerých krajinách sveta, to vôbec nevadí. Skôr naopak. Deti si pritom opakujú slová, pomáha im to formovať reč, ale podporuje to aj ich mozgovú činnosť a učia sa riešiť a zvládať problémy samostatne.

Znak geniality?

Ľudia, ktorí riešia problémy tým, že ich nahlas preberajú sami so sebou, sa dokážu v rôznych životných situáciách, ktoré vyžadujú riešenia a rozhodovanie, spoľahnúť sami na seba. A napríklad aj slávny génius Albert Einstein údajne zvykol premýšľať nahlas a potichu si opakovať svoje vety iba pre seba.

Už ste čítali?