Dobré noviny
Hyperloop, ktorý má spojiť Bratislavu a Viedeň, už testujú
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Hyperloop, ktorý má spojiť Bratislavu a Viedeň, už testujú

Hyperloop sa konečne dočkal testovania.
Hyperloop sa konečne dočkal testovania. — Foto: Twitter/HyperloopTech

Unikátny projekt futuristickej prepravy cestujúcich by mohol spojiť Budapešť, Bratislavu a Viedeň. Pasažierom by sa tak značne skrátila cesta. Najnovšie správy hovoria o tom, že doprava (dúfame, že blízkej) budúcnosti, Hyperloop, je už podrobená skúške.

LAS VEGAS 10. mája - Miestom, kde sa Hyperloop podrobí testovaniu a ukážke v rámci skúšobnej dráhy, je Nevada v USA, konkrétne púšť v okolí Las Vegas. Za projektom totiž stoja Američania, prvý detailný koncept prezentoval ešte pred tromi rokmi šéf Tesly Elon Musk. A ako informuje Daily Mail, Muskova vízia prepravy cestujúcich doteraz nepoznaným spôsobom, mala byť preukázaná v rámci verejného testu ešte dnes.

V kapsuliach takmer nadzvukovou rýchlosťou

Hyperloop predstavujú v púšti v rámci dvojdňovej akcie tento týždeň. Las Vegas má spojiť s Los Angeles za 35 minút. Na porovnanie – Viedeň s Bratislavou len za 8. Práve Slovensko by mohlo byť kľúčovým hráčom, a to aj kvôli krátkej vzdialenosti medzi naším hlavným mestom a rakúskou i maďarskou metropolou. Okrem toho je naša krajina podľa šéfa spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies (HTT) Dirka Ahlbora vhodná pre technologické inovácie. 

V prípade Hyperloopu ide skutočne o spôsob dopravy, ktorý vyznie ako z kategórie sci-fi, a preto je úplne pochopiteľné aj skeptické uvažovanie, a to nielen z hľadiska, či je vôbec možné spojazdniť takýto technický zázrak. Každý totiž pozná príbeh slovenskej diaľnic, preto sa môže javiť predstava dopravného systému, ktorý bude ľudí prepravovať v kapsuliach takmer nadzvukovou rýchlosťou, ako nereálna. O to nádejnejšie preto aspoň vyznieva správa, že systém sa už konečne podrobil skúšobnému testu. Ten je výrazne propagovaný aj na sociálnej sieti Twitter pod názvom HyperloopTech, kde krátke video dramaticky oznamuje, že budúcnosť sa už deje.

Spoločnosť HTT, ktorá pracuje na vybudovaní futuristického dopravného systému, navyše oznámila, že využije pasívnu magnetickú levitáciu, ktorá je lacnejšou a bezpečnejšou alternatívou k pravidelnej magnetickej levitácii. Ak všetko dobre pôjde, cestovanie ako zo sci-fi by sme si mohli užívať už v roku 2020. Slovenskí vládni predstavitelia majú za sebou aj stretnutie so zástupcami rakúskej vlády a predstaviteľmi spoločnosti. „Počas stretnutia boli odprezentované základné predstavy o možnej spolupráci pri realizácii tohto medzinárodného technologického projektu. Slovensko bolo prezentované ako krajina otvorená novým výzvam v oblasti nových technológií. Podobné projekty môžu pre Slovensko priniesť unikátne možnosti, ako prepojiť oblasti dopravy, udržateľnej energie, IT bezpečnosti, vedy a výskumu,“ informoval v apríli Úrad vlády SR v oficiálnom stanovisku.

Už ste čítali?