Dobré noviny
Čo sa deje v tele, keď si popálime jazyk?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Čo sa deje v tele, keď si popálime jazyk?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Vy cítite bolesť, no v tele sa odohráva pozoruhodný proces. Toto sa deje s vašimi chuťovými bunkami, keď si popálite jazyk. A ako tieto bunky upojiť? Týchto 6 trikov utíši nepríjemný pocit v ústach.

Všetky chute rozoznávame vďaka chuťovým pohárikom na jazyku, ktorých máme až okolo 8 až 10 tisíc. Tým, že jednotlivé látky z potravy stimulujú citlivé bunky chuťových pohárikov, do chuťového centra v mozgu sú vysielanú prostredníctvom nervov signály o analyzovanej chuti. Čo sa však deje s chuťovými pohárikmi vtedy, keď si jazyk popálime?

Recyklácia buniek

Určite poznáte ten pocit, keď si jazyk nepríjemne popálite napríklad horúcim čajom alebo polievkou. Napriek všeobecne rozšírenému názoru, že chuťové bunky vtedy odumierajú, nie je to celkom tak. Bunky chuťových pohárikov sčervenejú a znecitlivejú, a preto chvíľu nevnímate žiadnu chuť. Našťastie, chuťové bunky sa každých 12 dní znovu obnovujú, takže poškodené chuťové bunky zmiznú a sú nahradené novými, plne funkčnými chuťovými rceptormi. Chuťové poháriky však zostávajú nemenné.

Triky na popálený jazyk

Ak ste si popálili jazyk, vedomie toho, že chuťové bunky sa vám po čase obnovia vás určite poteší, ale bolesť to neutíši. Preto vám prinášame aj niekoľko metód, pomocou ktorých môžete zatiaľ upokojiť popálený jazyk a poškodené chuťové poháriky, ktoré si dva týždne musia počkať na nové chuťové bunky.

Kocky ľadu

Ľad dokáže dočasne zmierniť nepríjemný pocit po popálení jazyka a aspoň trochu vám uľaví od bolesti.

Zmrzlina alebo nanuk

Veľmi príjemný spôsob prvej pomoci pre chuťové poháriky. Jedze ich však tak, aby sa vždy nejakú dobu držali na jazyku a utišovali poškodené bunky. Pomôže tiež, keď zjete studený jogurt vytiahnutý z chladničky.

Cukor

Cukor na popálený jazyk? Znie to zvláštne, ale je to tak. Keď si popálite chuťové poháriky napríklad horúcou kávou, zháňajte cukor. Ten totiž obsahuje veľa glukózy, ktorá okamžite upokojuje poškodené bunky v ústach a bolesť rýchlo ustúpi.

Mentol a med

Po popálení jazyka môžete na jeho povrch vytlačiť trochu mentolovej zubnej pasty, ktorá ho utíši svojím chladivým účinkom. Ústa môžete držať otvorené, aby sa jazyk vetral a pasta sa na ňom trochu vysušila. Potom ju zmyte studenou vodou a môžete to zajesť niečím sladkým, pretože, ako sme už písali, cukor pomáha. Ideálnym záchrancom je med, ktorý je na popálenie jazyka ako stvorený.

Pohár vody

Keď nemáte po ruke nič iné, minimálne pohár vody pravdepodobne zoženiete, a tá môže slúžiť ako základná prvá pomoc. Prípadne si môžete ústa vypláchnuť studenou vodou z vodovodného kohútika. Dbajte o to, aby ste si efektívne vypláchli ústa aspoň 4 až 5-krát, aby sa vám uľavilo, pričom platí, že čím chladnejšia voda, tým lepší výsledok. Hydratácia jazyka je vtedy veľmi dôležitá.

Dýchajte ústami

Ak naozaj nemáte nič poruke, najprirodzenejším spôsobom, ako upokojiť jazyk je držať ho "vyplazený" a dýchať ústami. Okolitý vzduch jazyk trochu ochladí a uľaví vám od prvotnej bolesti. Keď sa váš jazyk pokryje vrstvou slín, vypľujte ich a naďalej dýchajte ústami. Pokúste sa inhalovať kyslík vrchnou vrstvou jazyka. Tento typ záchran si však človek nemôže dovoliť vždy, pretože v spoločnosti by ti vyzeralo asi dosť zvláštne.

Dvojtýždňový proces

Nedostatok citlivosti na chuť sa po popálení jazyka môže prejavovať až pokým sa počas dvoch týždňov chuťové bunky nezmiznú a nenahradia ich nové, kedy budete chute opäť cítiť naplno. Do troch by sa však chute mali vrátiť viac-menej "do normálu". Medzitým môžete pokračovať v príležitostnej "liečbe" jazyka chladnými nápojmi či ľadom a zmrzlinou. Zväčša si však popálime iba nejakú malú časť jazyka, takže bunky v ostatných častiach fungujú stále, ako predtým a vďaka schopnosti regenerácie chuťových buniek budete mať čoskoro nové namiesto tých, ktoré boli poškodené.

Už ste čítali?