Dobré noviny
Najväčšie sprchovacie zlozvyky. Týmto 10 veciam sa radšej vyhnite
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Najväčšie sprchovacie zlozvyky. Týmto 10 veciam sa radšej vyhnite

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Sprchovanie je bežná a jednoduchá vec, no aj pri nej sa dá urobiť veľa chýb, na ktoré dopláca najmä naša pokožka. Aby sme sa o ňu starali správne, mali by sa sme držať základných zásad, ktoré sú pre ne prospešné.

Sprcha teplou vodou je pre niekoho po dlhom náročnom dni tým najlepším relaxom. Ráno zase rýchla studená sprcha dokáže človeka naštartovať do nového dňa. Aj pri sprchovaní sme si však vytvorili mnohé zlozvyky, ktoré nám viac škodia, ako pomáhajú. Pokiaľ ide o sprchu, na toto by sme si mali dávať pozor:

Letmé vysušenie nôh

Ak si pri sprchovaní ošetrujete nohy aj pílingom alebo pemzou, uistite sa, že ste ich následne poriadne umyli sprchovým gélom. Podľa Inštitútu preventívneho zdravia chodidiel by sme sa o naše chodidlá mali starať takto: "Každý deň svoje chodidlá umyte a dôkladne vysušte. Pri umývaní použite jemné mydlo a nevynechajte ani priestor medzi prstami, ktorý taktiež precízne vysušte."

Špongia odložená v sprche

Niektorí ľudia zvyknú po umytí zavesiť špongiu v sprche, ale keď tam taká mokrá zostane, vzniká tam príležitosť pre vznik rôznych baktérií. Vlhké a teplé prostredie je totiž pre ne doslova rajom. Ak používate špongiu na sprchovanie, odumreté bunky pokožky zostávajú v jej zákutiach a stávajú sa živnou pôdou pre baktérie. Pred a po použití je potrebné špongie či masážne pomôcky opláchnuť horúcou vodou a po použití ich dajte a miesto, kde môže dobre preschnúť. Každý mesiac by ste ich mali vymieňať.

Sušenie tela drsným uterákom

Keď po sprche sušíte svoje telo uterákom, osušte sa jemne, smerom zhora nadol. Drsné "drhnutie" by poškodilo jemnú pokožku. Správne osušenie je také dôležité, ako samotné umývanie. Ak sušenie podceníme a neutrieme sa dostatočne, pokožka zostane na niektorých častiach tela mokrá a voda sa z nej bude sama odparovať, čím zbytočne stratí aj tú hydratáciu, ktorá mala zostať zachovaná.

Odďaľovanie hydratačného procesu

Po sprche sa nám niekedy nechce hneď nakrémovať a tak odsúvame proces krémovania hydratačným krémom na neskôr. Svojej pokožke tak ale robíte medvediu službu, a o to viac, ak nepoužijete krém ani telové mlieko vôbec. Je dôležité nakrémovať vašu pokožku, kým je ešte trochu vlhká. Odporúča sa použiť hydratačný krém hneď po vysušení uterákom. Pokožka sa vám za to odvďačí.

Tréning bez sprchy

je to bežná vec, že sa človek po cvičení osprchuje kvôli tomu, že sa spotil a nechce zapáchať. To ale nie je jediným dôvodom. Málokto si uvedomuje, že obávať by sme sa mali skôr toho, že pot umožňuje na pokožke šírenie baktérií, čo môže viesť k vzniku vyrážok, ktoré by si asi nikto na pokožke nájsť nechcel.

Zabudnutý sprchový gél na pokožke

Tak, ako pri zmývaní šampónu z vlasov, aj pri sprchovaní by ste mali dať záležať, aby ste sprchový gél zmyli z tela dostatočne. Inak môže spôsobiť podráždenie kože.

Horúca sprcha

Zahreje nás a poskytne nám relax, ale pre našu pokožku až taká prospešná nie je, pretože ju zbavuje prirodzených olejov. Preto by sme sa horúcou vodo nemali sprchovať príliš dlho a často. Odborníci odporúčajú skôr krátku teplú alebo vlažnú sprchu. Prípadne môžete striedať teplú a studenú vodu kvôli prekrveniu pokožky.

Penivý sprchový gél

Menej je niekedy viac, a to platí aj pri sprchových géloch. Tie, ktoré sú nadmerne penivé, odstraňujú z pokožky prirodzené oleje, pretože pri kontakte s vodou na seba viažu maz a zbavujú tak pokožku hydratácie. Preto keď potom vyjdete zo sprchy môžete cítiť nepríjemný pocit suchosti pokožky, ktorá vás "sťahuje".

Holenie hneď na úvod

Ak sa zvyknete holiť v sprche, počkajte aspoň niekoľko minút. Teplo z vody zmäkčuje chĺpky a otvára vlasové folikuly, takže holenie vám potom pôjde ľahšie.

Vlasy v turbane

Pred každým umývaním by ste si mali vlasy dôsledne rozčesať. Predídete tak ich poškodeniu či nepríjemnému zauzleniu. Po umytí ich môžete jemne vysušiť uterákom tak, aby z nich nasal prebytočnú vlhkosť. Nechávať ich zatočené v turbane dlhšiu dobu sa však neodporúča.

Už ste čítali?