Dobré noviny
Šok na poli lekárstva. Svet sa pripravuje na prvú transplantáciu hlavy
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Šok na poli lekárstva. Svet sa pripravuje na prvú transplantáciu hlavy

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: flickr.com/Global Panorama

Lekárska veda neustále napreduje a to, čo sa kedysi zdalo ako úplné sci-fi, nadobúda reálne kontúry. Obrovské pokroky sa však netýkajú len vývinu liekov, ale možno ich zaznamenať aj v oblasti transplantácie.

Len nedávno sme vás informovali o tom, že vedcom sa podarilo úspešne dokončiť pokus s transplantáciou prasacieho orgánu do tela paviána, čo môže znamenať pokrok aj pre ľudstvo, a opäť je tu ďalšia šokujúca správa. Hoci to znie šialene, lekári sa pripravujú na transplantáciu hlavy a v zálohe je už dokonca aj jeden pacient, ktorý sa na zákrok vraj teší. Ohromné je aj to, že do tejto operácie už neostáva extrémne veľa času.

Prečítajte si tiež:
V paviánovom tele sa prasacie srdce ujalo. Bude nasledovať človek?

Odvážnym pacientom, ktorý sa ide doslova zveriť do situácie buď – alebo, je Valery Spiridonov, ktorý trpí závažným ochorením svalovej atrofie. Kvôli postupujúcemu svalovému chradnutiu je už odkázaný na invalidný vozík a pravdepodobne aj to je dôvod, prečo si povedal, že skúsi pomaly aj nemožné.

Nie je to nemožné, tvrdí lekár

Za všetkým stojí taliansky neurochirurg Sergio Canavero, ktorý má za sebou podľa svojich slov už úspešnú transplantáciu hlavy opice. O tomto zákroku informoval ešte vo februári britský Telegraph, ktorý publikoval aj fotku, na ktorej má zviera stehy okolo celého krku, ktorý bol podľa všetkého oddelený. Doktor tvrdil, že opica to prežila „bez neurologického zranenia akéhokoľvek druhu“. Z etických dôvodov však bola po zákroku udržaná pri živote len 20 hodín. Určité experimenty potom tím odborníkov uskutočnil aj na ľudských mŕtvolách. 

Ozajstná transplantácia ľudskej hlavy sa má vykonať už v roku 2017, takže Rus Spiridonov nemá príliš veľa času. Má však len dve možnosti – buď operáciu neprežije, alebo sa stane prvým mužom s transplantovanou hlavou, čo spôsobí na tomto poli určite obrovskú revolúciu a dosiahne sa tým tak nemožné. Proti negatívnemu mysleniu sa taliansky lekár rezolútne ohradil. „Je dôležité, aby si ľudia prestali myslieť, že je to nemožné. Je to totiž absolútne možné a pracujeme na tom,“ zdôraznil. Stopercentne istý si ale nie je, ráta s 90-percentnou úspešnosťou, pričom pripúšťa aj možnosť, že sa to jednoducho nepodarí. Ostatní lekári sú pomerne skeptickí a pochybujú o tom, že Rusov mozog bude po takomto zákroku funkčný. 

Redaktor časopisu zameraného na chirurgiu Michael Sarr si myslí, že ak sa takéto niečo skutočné podarí, vydláždi to cestičku k úplne novému vednému odboru ohľadom rekonštrukcie poranenia miechy. Dôležitou fázou celej operácie je totiž prerezanie oboch miech. Keď oddelia pacientovu hlavu od tela, počas 60 minút budú pracovať na jej pripojení k novému telu, pričom obe telá musia byť v tom čase na sále a lekári budú musieť pracovať naozaj promptne. Miecha bude musieť podstúpiť zákrok, v rámci ktorého ju spoja s novou hlavou. Kľúčovým bude v tomto prípade čistý rez ultratenkým nožom. Dôležitou súčasťou operácie bude schladenie hlavy i darcovského tela. Pripojenie miechy sa má vykonať pomocou medzibunkového tmelu. 

A ak všetko prebehne podľa plánu, pacient by sa mohol už do 3 mesiacov alebo pol roka postaviť na nohy. Predtým ale bude musieť byť uložený do kómy, aby sa zabránilo pohybu. Následne bude pacient potrebovať až ročnú rehabilitáciu. Cieľom lekára je takýmto spôsobom predĺžiť a zlepšiť životy ťažko chorých ľudí. Voči skeptikom sa stavia lekár rezervovane. „Ak to spoločnosť nechce, nebudem to robiť. Ale ak to nechcú ľudia, v USA alebo v Európe, neznamená to, že sa to nebude dať robiť niekde inde,“ povedal veľavýznamne. 

Už ste čítali?