Dobré noviny
Na Slovensku chcú vzniknúť ďalšie politické strany
TASR
TASR

Na Slovensku chcú vzniknúť ďalšie politické strany

Na Slovensku máme zaregistrovaných viac ako 150 politických strán a hnutí. Vlani ich bolo 156, 86 z nich bolo v likvidácii.

Ilustračné foto. Na snímke hlasovacie lístky na voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa uskutočnili v sobotu 5. marca 2016 Foto: TASR/Vladimír Benko
 

Bratislava 1. mája (TASR) - Na Slovensku chcú vzniknúť ďalšie politické strany - Liberálna strana a Sloboda a Priama demokracia. Ministerstvu vnútra oznámili, že začali zbierať podpisy potrebné na registráciu. Musia ich získať aspoň 10.000.

Slobodu a Priamu demokraciu zakladá Gabriel Karácsony s Milanom Lajčiakom a Evou Lajčiakovou. Karácsony je podľa webstránky ministerstva vnútra aj štatutárom už existujúcej Priamej demokracie, ktorá kandidovala v marcových parlamentných voľbách. Liberálnu stranu chcú založiť Denis Jurkovič, Radovan Jurkovič a Adrian Gabura.

Na Slovensku máme zaregistrovaných viac ako 150 politických strán a hnutí. Vlani ich bolo 156, 86 z nich bolo v likvidácii. Väčšina strán je registrovaná už dlhšie. V minulosti už pár strán aj zaniklo. Z najznámejších ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.

Počet zaregistrovaných strán sa dlhodobo nepozdáva šéfovi SNS a NRSR Andrejovi Dankovi. Mal by sa podľa neho zmeniť zákon o politických stranách. Dankovi zvlášť prekáža, že sa dajú existujúce strany predávať alebo premenovávať a tak si môže stranu zadovážiť prakticky ktokoľvek. Takýmto spôsobom navyše netreba vyzbierať potrebných 10.000 podpisov.

Hnutie si premenovaním inej už existujúcej strany založil napríklad Boris Kollár, ktorý sa s ňou dostal aj do parlamentu. Jeho hnutie Sme rodina vzniklo premenovaním mimoparlamentnej Strany občanov Slovenska (SOS).

Tesne pred voľbami zakladal stranu aj Ľudovít Kaník. Jeho Demokrati Slovenska vznikli tiež premenovaním inej strany, v tomto prípade išlo o Prosperitu Slovenska. Kaníkovci však na rozdiel od kollárovcov v marcových parlamentných voľbách neuspeli.

Už ste čítali?