Dobré noviny
Prečo niektorí ľudia nechápu iróniu? Môžu za to uši
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Prečo niektorí ľudia nechápu iróniu? Môžu za to uši

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako funguje irónia a prečo ju niekedy ľudia nechápu? Zaujalo to aj vedcov, ktorí sa znažili prísť na to, v čom to spočíva.

Ak ste práve niekomu povedali niečo ironicky a on to nepochopil tak, ako ste to mysleli, možno je to tým, že ste mu to nepovedali do toho správneho ucha. Znie to bizarne, ale tento poznatok vyplýva z toho, že niektoré poznávacie funkcie nie sú v mozgových hemisférach rovnomerne rozdelené. Okrem toho, kameň úrazu tkvie aj v tom, že každý z nás má niektorú hemisféru dominantnú a potom lepšie zvláda veci, na ktoré je táto časť mozgu prioritne zameraná.

Ako funguje irónia?

Predpokladá sa, že pravá hemisféra je viac zapojená do chápania jemných odtieňov jazyka a zohráva kľúčovú úlohu pri porozumení hre so slovami alebo metaforami. Podľa tohto zistenia aj iróniu, ktorá posúva význam slova alebo vety do roviny jemného zastretého výsmechu či vtipu, spracováva pravá hemisféra nášho mozgu. Preto týmto vyjadreniam, pri ktorých úmyselne tvrdíme opak toho, čo myslíme alebo používame slová opačného významu a pozitívnym slovom vyjadrujeme niečo negatívne, nerozumie každý alebo niektorých ľuďom dlhšie trvá, kým ich pochopia. Niekto si dokonca ani nevšimne, že ste iróniu použili.

Čo s tým majú uši

Tím amerických vedcov vychádzal presne z tejto myšlienky a princípu, že pravá časť mozgu je priamo napojená na ľavé ucho, zatiaľ čo ľavá hemisféra zase na pravé ucho. Okrem toho chceli vedci zistiť, či to takto funguje aj pri spracovaní sarakazmu, ktorý je ostrejší a cynickejší. Pri použití sarkazmu je potrebné vyriešiť konflikt medzi slovami, ktoré sú vyslovené a spôsobom, akým sú povedané. Mozog teda musí spracovať rozdel medzi slovami a tónom.

Vedci urobili pokus

Vedci sa to rozhodli zisťovať pokusom na desiatkach mladých ľudí s dobrým sluchom, ktorý publikoval časopis Laterality. Test sa uskutočnil pomocou techniky dichotonického počúvania, kedy obe uši prijímajú každé iné posolstvo. Ako uviedol francúzsky denník Le Monde, to im umožnilo zisťovať, ktorá strana mozgu informáciu spracováva.

Ženský hlas prednášal tú istú vetu, ale rôznymi tónmi hlasu. Do uší účastníkov experimentu boli vyslané dve rôzne verzie vety, pričom ich mozog snímal elektroencefalograf (EEG), ktorý sledoval vlnu N400, ktorá signalizuje, že mozog detekoval rozdielnosť medzi významom slov a tónom, ktorým boli vyslovené. Výsledky výskumu ukázali, že pravá hemisféra reagovala na sarkazmus viac ako ľavá. Okrem toho, že je citlivejšia na rozlišovanie významu slov, platí to aj o melódii nášho hlasu.

Už ste čítali?