Dobré noviny
V blízkosti známeho mlyna v Kvačanoch vyrastie onedlho nový ovocný sad
TASR
TASR

V blízkosti známeho mlyna v Kvačanoch vyrastie onedlho nový ovocný sad

Kvačianska dolina bola v minulosti plná života.

Ilustračné foto Foto: TASR - Henrich Mišovič
 

Kvačany 28. apríla (TASR) - Vhodné podmienky na pestovanie rozmanitých druhov ovocia sú aj na Orave a v Liptove. Rôznymi tematickými stretnutiami sa to snažia dokázať predstavitelia občianskeho združenia (OZ) Tilia. Na ovocinárskom workshope s názvom Farebnejší mlyn v Kvačianskej doline vysadili v blízkosti známeho mlyna nový ovocný sad.

"Mnoho ľudí pokladá severnejšie regióny Slovenska za nevhodné pre pestovanie ovocia. No aj tu sa dajú s úspechom pestovať mnohé ovocné druhy, najmä jablone, hrušky, slivky i drobné bobuľoviny," objasňuje organizátor kurzu Ján Veselý z OZ Tilia. Na stretnutí vysadili nadšenci ovocných stromov staré odrody jabloní a hrušiek, štepených na semenných podpníkoch, vďaka čomu by mali byť stromy vitálne a dlhoveké. "Vybrali sme letné a skoro jesenné odrody, ktoré stihnú dozrieť aj v týchto podmienkach. Jednou z nich je napríklad letná odroda hrušky Muškatelka turecká s nezameniteľnou ušľachtilou muškátovou chuťou. Do sadu pribudla aj stará, kedysi hojne rozšírená odroda Borovinka, pôvodom z Ruska, či obľúbená valašská odroda Jadernička moravská," doplnil.

Správca mlyna Martin Petráš novú výsadbu ocenil. "Staré stromy vysadené ešte pôvodnými majiteľmi už majú svoj vek a potrebujú doplniť. Mladá výsadba bude za niekoľko rokov nezameniteľne spoluvytvárať genia loci i poskytovať chutné plody," skonštatoval. Dôležité je tiež podľa ovocinárov rozmnožovať odrody starých stromov. "Záchrana starých vzácnych odrôd roztrúsených vo vzdialených oblastiach spočíva v schopnosti nanovo zaštepiť odrody zo starých stromov, nakoľko tieto už dožívajú," vysvetlil lektor kurzu Ľudovít Vašš.

Kvačianska dolina bola v minulosti plná života, viedla ňou dôležitá spojnica medzi Liptovom a Oravou. V okolitých obciach - Veľké a Malé Borové či Huty sa nachádzali jedny z najvyššie obrábaných polí na Slovensku. Časom úrady dolný mlyn zapečatili a vyššie položené sídla sa postupne vyľudňovali. Na náročnú rekonštrukciu sa v 80. rokoch podujali dobrovoľníci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Po rokoch úsilia sa im podarilo vzkriesiť mlyny k životu. Dnes patrí táto lokalita k najnavštevovanejším destináciám na Slovensku.

Už ste čítali?