Dobré noviny
Počet podpísaných kontraktov na predaj starších domov v USA vzrástol
TASR
TASR

Počet podpísaných kontraktov na predaj starších domov v USA vzrástol

Marcový rast indexu signalizuje, že realitný trh v Spojených štátoch si udržuje solídne tempo rastu.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Washington 27. apríla (TASR) - Počet podpísaných kontraktov na predaj starších domov v USA v marci vzrástol viac, ako ekonómovia odhadovali, a dosiahol najvyššiu úroveň za takmer rok. To naznačuje, že americký realitný trh si udržuje doterajšiu dynamiku. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a RTTNews.

Z údajov Národnej asociácie realitných maklérov (NAR) vyplýva, že index predaja starších domov v USA, ktorý vychádza z počtu podpísaných kontraktov, minulý mesiac po očistení od sezónnych vplyvov vzrástol o 1,4 % na 110,5 bodu a je najvyšší od mája 2015. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, pritom odhadovali, že stúpne len o 0,5 %.

NAR tiež uviedla, že najviac kontraktov pribudlo na severovýchode USA, príslušný index stúpol v marci o 3,2 % a aj na juhu sa zvýšil o 3 %. Na stredozápade stúpol len mierne o 0,2 % a na západe klesol o 1,8 %.

Index podpísaných kontraktov odráža budúci predaj domov. Tie totiž zmenia majiteľa o mesiac alebo dva, keď obe strany, teda kupujúci aj predajca, vybavia všetky administratívne a finančné záležitosti a predaj sa definitíve uzavrie.

V každom prípade marcový rast indexu signalizuje, že realitný trh v Spojených štátoch si udržuje solídne tempo rastu.

Obchodný deficit USA v marci klesol

Obchodný deficit USA v marci klesol na najnižšiu úroveň za viac ako jeden rok. Zaostal aj za odhadmi analytikov. Dôvodom bol strmý pád importu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Podľa najnovších údajov amerického ministerstva obchodu sa schodok zahranično-obchodnej bilancie USA v marci 2016 znížil o 10,3 % na 56,9 miliardy USD (50,34 miliardy eur) z februárových 63,4 miliardy USD.

To je jeho najmenšia hodnota od februára 2015 a menej ako schodok na úrovni 62,8 miliardy USD, ktorý očakávali analytici.

Dôvodom bol výrazný pokles importu o 4,4 % na 173,6 miliardy USD, čo je jeho najnižšia hodnota od decembra 2010. Export z USA pritom v marci vzrástol o 1,2 % na 116,7 miliardy USD.

Tento výsledok prinútil analytikov, aby revidovali svoje odhady rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v 1. kvartáli tohto roka. Odborníci z Capital Economics najnovšie predpovedajú USA hospodársky rast v prvých troch mesiacoch v rozmedzí od 0,8 do 1,4 %.

(1 EUR = 1,1303 USD)

Už ste čítali?