Dobré noviny
Ste bez nálady? Takto jednoducho aktivujete hormóny šťastia
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Ste bez nálady? Takto jednoducho aktivujete hormóny šťastia

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Náš aktuálny pocit šťastia závisí od mnohých faktorov, ale z veľkej časti ho ovplvyňujú aj naše hormóny. Ak vás zaujíma, či sa dá nejako naštartovať a zvýšiť produkucia týchto hormónov šťastia, odpoveď znie áno! A je to úplne jednoduché.

Ak sa cítite bez nálady, smutne, ba až melancholicky, môžu za tým byť aj vaše hormóny. Podľa viacerých štúdií sú až z polovice zodpovedné za naše pocity šťastia. Dokážu ovplyvňovať množstvo procesov v našom tele, od trávenia a metabolizmu až po našu náladu. Nie vždy, keď sa cítime "pod psa" sú na vine harmóny. Môžu s tým však úzko súvisieť a aj keď máte zlú náladu z niečoho, čo sa vám stalo, stimuláciou hormónov šťastia môžete prirodzene naštartovať ich činnosť, a tak zlepšiť svoj vnútorný pocit.

Endorfíny aktivujú obľúbené činnosti

Najznámejšími hormónmi šťastia sú nepochybne endorfíny. Sú úžasné v tom, že nielen že spôsobujú pocity šťastia a nadšenia, ale ako prirodzené analgetiká pomáhajú tlmiť bolesť. Tvoria sa pri činnostiach, ktoré vám prinášajú radosť, či už sa venujete nejakému koníčku alebo konzumujete obľúbené jedlo. Vylučujú sa do tela pri vašich obľúbených aktivitách od kreslenia, hry na hudobnom nástroji až po behanie a ďalšie druhy športu, ktoré máte radi, pretože ich môžete aktivovať aj pohybom.

Objatie vyplaví oxytocín

Keď je v tele vyplavený tento hormón, nazývaný aj "hormón lásky", cítite sa absolútne šťastne a celý svet sa vám zdá hneď krajší. Človek je vtedy optimisticky naladený a jeho pohľad na všetko je pozitívnejší. Podporuje ho pozitívna komunikácia medzi ľuďmi a tiež fyzické prejavy vzájomnej náklonnosti, ako sú objatia a bozky, preto ho v stave zaľúbenia cítime viac ako obvykle. Naopak, medziľudské konflikty a stres znižujú hladinu tohto hormónu. Keď sa do krvi vyplavuje hormón oxytocín, znižuje sa hladina kortizolu, ktorý zodpovedá za napätie, vysoký krvný tlak aj srdcové choroby. Oxytocínu, ktorý sa tvorí v hypotalame, sa tiež pripisujú "pohodové účinky", keďže dokáže znižovať pocit stresu a úzkosti.

Dopamín získate pri športe

Tento hormón vám zabezpečuje presne ten pocit, ktorý cítite po dobre odvedenej práci. Aktivuje ho náš vnútorný "odmeňovací systém" a má vplyv na náš pocit spokojnosti. Vďaka nemu lepšie zvládame aj náročné fyzické či psychické úlohy a pomáha nám sústrediť sa na ne. Jeho nedostatok zbadáte hneď. Prejavuje sa veľkým úbytkom energie, a stratou nadšenia a záujmu o činnosť ktorú inak vykonávate radi. Ak ho potrebujete opäť naštartovať, dosiahnete to najlepšie pohybom, najmä ak si ku tomu pustíte vašu obľúbenú hudbu. Jeho tvorbu stimuluje aj kvalitný spánok a niektoré potraviny, ako čokoláda, mandle či ovsené vločky. Škodí mu dlhodobý stres a nedostatok horčíka. Svoju úlohu tu opäť dokáže zohrať aj objatie, ktoré podporuje uvoľnenie dopamínu, a tým sa odbúrajú nepríjemné pocity.

Masáž uvoľní serotonín

S dobrou náladou a pocitom pohody vám pomôže aj hormón serotonín. Okrem toho zvláda ovplyvňovať aj celkový pocit vašej uvoľnenosti, chuť do jedla, sústredenie a pamäť, a tiež libido. Ak chcete podporiť jeho tvorbu, postup je podobný ako pri predchádzajúcich hormńoch. Získate ho pohybom na čerstvom vzduchu aj pri objatí. Stimuluje ho aj konzumácia sacharidov, no tu treba myslieť aj na to, že sa z nich priberá. Radšej si ho doplňte potravinami bohatými na vlákniny, športovaním vonku a relaxačnými masážami.

Estrogén a progesterón podporia potraviny

Hormón estrogén nie je iba ženským hormónom, vyskytuje sa u oboch pohlaví a tiež má vplyv na našu náladu. Podporujú ho pokojnejšie športy, meditácia a potraviny s obsahom fytoestrogénov, ako sú brokolica, karfiol, hrach či sója. Ak vám bude nabudúce kolísať nálada, môžete siahnuť aj po marhuliach, brusniciach či ľanových semiačkach. Ak sa vám nekontrolovateľne mení nálada zo sekundy na sekundu, možno máte nedostatok vitamínov B, C a tiež zinku a horčíka, ktoré pre svoju činnosť potrebuje hormón progesterón. Ten pomáha stabilnejšej nálade a zabraňuje pocitom úzkosti.

Univerzálne lieky

Celkovo sa zdá sa, že najuniverzálnejšími liekmi na smútok, ktoré aktivujú hormóny šťastia, aby ste sa cítili lepšie a šťastnejšie, sú objatia, pohyb a športovanie na čerstvom vzduchu, obľúbené činnosti, kvalitný spánok, pozitívne medziľudské vzťahy, niektoré potraviny a vyvážená strava. Takto jednoducho si môžete sami doma pomôcť k lepšej nálade.

Už ste čítali?