Dobré noviny
Muž, ktorý hovorí 9 jazykmi, ponúka 10 rád, ako sa naučiť cudziu reč
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Muž, ktorý hovorí 9 jazykmi, ponúka 10 rád, ako sa naučiť cudziu reč

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pixabay

Nie každý má talent na jazyky, no aspoň jeden cudzí by mal ovládať každý z nás. Sú však aj ľudia, ktorí dokážu hovoriť plynule viacerými a pritom to nemusí byť žiadna veda. Brit Matthew Youlden prišiel na to, ako sa dá cudzí jazyk hravo naučiť. Stačí sa držať jeho desiatich rád.

Pri počte jazykov, ktoré nie sú Matthewovi cudzie, sa vám zatočí hlava. Okrem toho, že plynule hovorí deviatimi, rozumie viac ako poltuctu ďalších. Že sa to nedá? Podľa neho sa stačí držať desiatich rád a aj z vás sa stane expert na cudzí jazyk.

1. Viete, prečo to robíte

Možno to poznáte zo školy. Museli ste sa učiť dva cudzie jazyky, z ktorých vás ten druhý absolútne nebavil a povinné hodiny boli pre vás trestom. Ak totiž nemáte motiváciu učiť sa cudzí jazyk, ťažko sa ho aj reálne naučíte. Preto je dôležité jasne si definovať, prečo sa chcete daný jazyk naučiť. S tým ide ruka v ruke aj záväzok, že pre daný jazyk, respektíve pre to, aby ste sa ho naučili, urobíte toľko, čo môžete.

2. Nájdite si parťáka

Vo dvojici to ide lepšie, a to platí aj pri učení sa nového jazyka. Napríklad Matthew sa ich niekoľko naučil spolu so svojím bratom Michaelom. Mimochodom, po grécky vedeli už osemroční. Okrem iného mohli medzi sebou súperiť, kto vie toho viac. A to je tiež silná motivácia. „Boli a stále aj sme veľmi motivovaní. Jeden druhého do toho tlačíme. Takže keď si uvedomí, že som ho prekonal, začne žiarliť a pokúsi sa prekonať on mňa,“ opísal spôsoby výučby so svojím bratom Matthew Youlden

3. Hovorte sami so sebou

Ak nemáte na blízku nikoho, na koho by ste hovorili, robte to sami pre seba. Takto si totiž pomôžete v tom, že čerstvé frázy udržíte vo svojej mysli dlhšie a zároveň si vybudujete sebadôveru, keď budete hovoriť s niekým iným.

4. Pestujte jazyk

Nezabúdajte na to, že cudzí jazyk sa učíte preto, aby ste ho dokázali používať. Preto sa nemôžete stratiť v učebniciach, ale aktívne používanie jazyka udržiavať. Že nemáte kde? Ak sa nechystáte niekam cestovať pomaly každý mesiac, skúste si napríklad vyraziť za zábavou. Nočné podniky sú plné turistov, ktorí nemajú problém dať sa s miestnymi do reči a vy tak aspoň budete vedieť, na akej úrovni ste a aké sú vaše nedostatky. Podobných možností je však viacero, napríklad výstavy, kde si môžete prečítať text k dielam aj v inom jazyku.

5. Bavte sa

Učenie sa cudzieho jazyka môžete poňať aj kreatívnou a zábavnou formou. Bratia Matthew a Michael napríklad tvorili v gréčtine pesničky. Ak nemáte hudobný talent, skúste tvoriť napríklad básne, komiksy, rozhlasovú hru a podobne. Jednoducho, nájsť si spôsob, ako sa s jazykom pohrať zábavnou formou.

6. Správajte sa ako dieťa

Samozrejme, nie doslova so všetkým, čo k deťom patrí, ale v niečom by ste sa nimi mohli predsa len inšpirovať. Napríklad detskými postojmi, medzi ktoré patrí aj ochota robiť chyby. Ako deti totiž očakávame, že budeme robiť chyby, no v dospelosti sa stávajú tabu. Keď teda príde na učenie, nebojte sa priznať, že neviete všetko. Uvidíte, aký pocit rastu a slobody tým získate.

7. Opustite vašu komfortnú zónu

Toto je ďalšia z vecí, ktorú dospelí jednoducho neradi robia. A opäť to súvisí aj s chybami. Ochota robiť a priznať chyby totiž znamená pripraviť sa vžiť do potenciálne trápnej situácie. No je to zároveň jediný spôsob, ako sa rozvíjať a zlepšovať. A tak sa nebojte cudzieho človeka opýtať na cestu, objednať si jedlo či pokúsiť sa povedať vtip. Matthew priznáva, že na začiatku sa budete stretávať s ťažkosťami ako výslovnosť či gramatika. „Ale myslím, že najdôležitejšia vec je rozvíjať tento pocit,“ myslí si. Každý, kto hovorí vo svojom materinskom jazyku, má totiž preň cit a to je ten základ – či si viete cudzí jazyk osvojiť ako svoj.

8. Veľa počúvajte

Počúvanie cudzieho jazyka je skutočne alfou a omegou. Takto je aj väčšia pravdepodobnosť, že sa naučíte vyslovovať správne. To Matthewovi napríklad pomohlo pri španielčine, kde bol najlepší spôsob ju neustále počúvať a predstavovať si, ako sa jednotlivé slová vyslovujú, „pretože pre každý zvuk existuje osobitná časť úst alebo krku, ktoré používame na dosiahnutie určitého zvuku“.

9. Sledujte ľudí, ako hovoria

Podľa Matthewa to môže vyzerať divne, ale pozerať na niekoho, kto hovorí, na to, ako daný zvuk vyslovuje, môže pomôcť. Hlavne, keď sa ho potom pokúšate napodobniť. Dobrou alternatívou je podľa neho aj sledovanie filmu či televízie v inom jazyku.

10. Ponorte sa do toho

Keď už ste si dali záväzok, že sa nový jazyk stoj čo stoj naučíte, je dôležité v žiadnom prípade nepoľavovať z tempa. Precvičujte ho preto deň čo deň. Ponoriť sa do novej jazykovej kultúry je podľa Matthewa mimoriadne dôležité. Doslova by sa dalo povedať, že sa s tým jazykom zžijete. 

Už ste čítali?