Dobré noviny
6 ranných zlozvykov, ktoré môžu pokaziť celý deň
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

6 ranných zlozvykov, ktoré môžu pokaziť celý deň

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Neexistuje žiadny ideálny ranný plán, ktorý by vyhovoval každému. Ale sú chyby, ktoré dokážu ovplyvniť celý zvyšok vášho dňa. Ak chcete, aby boli vaše dni produktívne a príjemné, tomuto sa vyhnite!

Tieto veci robíme ráno bežne. Experti sa však zhodujú, že tesne po zobudení by sme ich robiť nemali. Ktoré to sú?

1. Vypneme prvý budík a ďalej spíme

Mnoho ľudí priznáva, že po tom, ako vypnú budík, ešte aspoň 5 až 10 minút ležia v posteli a snažia sa oddialiť nevyhnutné. Prvá chyba! Tomuto pokušeniu by ste rozhodne mali odolať. Po tom, ako vypnete budík, opäť upadáte do hlbokého spánku a vstupujete do fázy spánku, ktorú už nemáte šancu dokončiť. Výsledok na seba nenechá dlho čakať. Chceli by ste sa zobudiť oddýchnutejší, ale opak je pravdou. Niekedy takto naháňame posledné minúty spánku, ktoré sme si mali dopriať už večer. Lepšie je teda spať dostatočne a nastaviť si budík na ten čas, kedy už naozaj musíme vstať. A keď zazvoní, tak žiadne otáľanie. Treba vyskočiť z postele!

2. Posunieme budík a zatočíme sa do klbka

Stáva sa vám, že keď ešte o pár minút odložíte budík, ešte viac sa schúlite pod perinou, ktorú nechcete opustiť ani za svet? Skúste to urobiť opačne! Keď už ležíte v posteli prebudení, využite to a natiahnite sa čo najviac, až kým nebudete fyzicky takí veľkí, ako je to len možné. Je to taký prvý ranný strečing. Harvardská psychologička Amy Cuddy tvrdí, že keď sa ráno poriadne doširoka ponaťahujete, budete sa počas dňa cítiť lepšie a sebaistejšie. Tí, ktorí sa prebúdzajú zatočení do klbka, sú naopak vystresovanejší. Na našu sebadôveru a stres majú vplyv, samozrejme, aj mnohé iné faktory. Ale toto môže byť jedným z nich!

3. Začíname ráno emailami

Ak spíte blízko vášho mobilného telefónu, je celkom ľahké sa ráno pretočiť a prebúdzať sa s tým, že si bezmyšlienkovito pozeráte emaily. Autorka knihy s príznačným názvom Nikdy si ráno nepozerajte emaily, Julie Morgensternová, to neodporúča, pretože požiadavky, problémy, pripomenutia a nečakané správy, niekedy nemajú konca, a je veľmi malá pravdepodobnosť, že by ešte chvíľu nepočkali. Zato vám však môžu nabúrať ráno, ktoré by malo vyzerať celkom inak.

Prečítajte si tiež:

Štyri skvelé triky pre úspešné ráno

4. Necháme posteľ neustlanú

Nejde iba o to, aby ostala posteľ upravená. Charles Duhigg, autor knihy Sila zvyku, hovorí, že postlanie postele je prepojené so zvýšenou produktivitou počas dňa. Podľa neho je to kľúčový zvyk, ktorý môže vyvolať reťazovú reakciu ostatných dobrých zvykov. Ktovie, možno je to preto, lebo vás táto aktivita naštartuje k tomu, aby ste ani počas dňa neodkladali povinnosti, ale aby ste ich produktívne a efektívne vykonávali.

5. Nechávame zastreté

Ak sa po zobudení chystáte do práce po tme a zámerne nesvietite ani neodostierate závesy či žalúzie, aj to je chyba. Mohlo by sa zdať, že prechod do nového dňa potom nebude tak "bolieť", ale ak je okolo vás stále tma, aj keď už ste vstali, vaše telo si stále myslí, že je ešte noc. Z toho dôvodu sa môžete cítiť unavenejší, než v skutočnosti ste. Tvrdí to Natalie Dautovich, ktorá pre magazín The Huffington Post, ešte doplnila: "Naše vnútorné hodiny sú nastavené tak, aby boli citlivé na svetlo a tmu." Ráno teda odporúča zasvietiť si silné svetlo alebo vpustiť dnu svetlo zvonku.

6. Pijeme kávu

Šokujúce, však? Žeby bola ranná káva chybou? Ak si myslíte, že bez rannej kávy nedokážete fungovať, môžete to aspoň skúsiť. Táto myšlienka totiž vychádza z toho, že ľudské telo ráno medzi ôsmou a deviatou hodinou prirodzene produkuje vo zvýšenej miere stresový hormón kortizol, ktorý reguluje naše energiu . Pre väčšinu ľudí je teda najlepší čas na pitie kávy až o pol desiatej. Ak si doprajete kofeín už skôr, vaše telo sa prispôsobí tým, že bude produkovať menej kortizolu, a môže sa stať presne to, čomu ste sa snažili vyhnúť. Nechajte telo, nech si vytvára energiu aj samo.

Už ste čítali?