Dobré noviny
Elixír mladosti možno existuje. Toto by ste mali robiť
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Elixír mladosti možno existuje. Toto by ste mali robiť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pixabay

Ľudia odjakživa hľadajú spôsob, ako ostať čo najdlhšie mladým. To najjednoduchšie riešenie máme pritom priamo pod nosom a záleží len a len od nás. 

Základom je totiž cvičenie. Kanadskí odborníci napríklad prišli na to, že starší ľudia, ktorí boli kedysi atléti, majú omnoho „mladšie svaly“. Ich svaly sú na bunkovej úrovni oveľa zdravšie ako pri tých ľuďoch, ktorí sa nevenovali žiadnemu športu. Javí sa to teda tak, že mať aktívny pohyb sa naozaj oplatí, a to nielen pre nesporné pozitívum, ktoré so sebou prináša zdravý životný štýl podporený pohybom či športom, ale aj pre to, aby sme sa udržali mladí a vo forme čo najdlhšie. Doslova by sa dalo povedať, že cvičenie je prameňom mladosti.

Tréning alebo genetika?

Výskum zverejnený v magazíne Journal of Applied Physiology sa zameral na ľudí, ktorí boli v 80. a 90. rokoch aktívnymi športovcami a zúčastňovali sa na súťažiach. Podľa Geoffa Powera sú títo ľudia „crème de la Crème“ starnutia. Ich nohy sú dokonca v porovnaní s nešportovcami až o 25 percent silnejšie a celkovej svalovej hmoty mali viac o 14 percent. Viac motorových jednotiek, ktoré sa skladajú z nervových a svalových vlákien, znamená viac svalovej hmoty a väčšiu silu, poznemáva štúdia, o ktorej informoval britský Daily Mail. 

Podľa doktora Powera to nie však nie je len o tom, či bol niekto aktívny v mladosti. „Zostať aktívny aj neskôr v živote môže pomôcť redukovať stratu svalovej hmoty,“ tvrdí, no zároveň dodáva, že nemožno vylúčiť ani genetiku, preto je podľa neho potrebné na základe ďalšieho výskumu zistiť, či má takzvané svalové zdravie základ v tréningu, alebo v génoch. 

Už ste čítali?