Dobré noviny
Čo robiť, keď neviete prestať na niečo myslieť?
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Čo robiť, keď neviete prestať na niečo myslieť?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Facebook/Psychology Today

Poznáte to – niečo máte v mysli a nie a nie na to prestať myslieť. Pritom by ste to tak úpenlivo chceli. Ešte horšie je, keď vás prepadajú hlavne negatívne myšlienky. Ak však budete dodržiavať tieto pravidlá, zlepšíte svoje psychologické rozpoloženie spôsobené intenzívnymi myšlienkami.

Len dve veci môžeme dokázať kontrolovať – naše správanie a našu myseľ. Človek je však niekedy príliš slabý na to, aby dokázal svoju myseľ tak celkom ukočírovať. Ak sa vám totiž niečo intenzívne preháňa hlavou, môžete robiť, čo chcete, aj tak sa toho nezbavíte. Nehovoriac o tom, keď vás intenzívna myšlienka prepadne pred spaním a vy máte problém zaspať.

Problém bieleho medveďa

Najmä negatívne myšlienky, ktoré môžu prameniť aj z minulých skúseností, môžu byť veľmi nebezpečné. Vedú totiž k depresiám či úzkostiam. Preto je veľmi dôležité naučiť sa, čo robiť, aby ste sa ich zbavili. Negatívnym myšlienkam sa nevyhne azda nikto z nás. Niekedy sú pritom absolútne neopodstatnené. Premýšľate nad niečím zlým, pretože očakávate, že niečo pokazíte a chcete sa pripraviť na negatívne dôsledky. Prípadne rátate s tým najkatastrofickejším scenárom alebo si neustále premietate v hlave istú situáciu.

Psychológovia tomu hovoria problém bieleho medveďa, informuje web Psychology Today. Ak totiž niekto niekomu povie, aby myslel na bieleho medveďa a potom mu povie, aby s tým prestal, je pravdepodobné, že jeho obraz ostane v jeho hlave. Náš mozog totiž nemá tlačidlo, ktorým prúd myšlienok vypneme. Ak chcete zastaviť aspoň jedinú myšlienku, musíte zapnúť alebo aktivovať iný prúd myslenia. A ako teda získate kontrolu nad svojimi myšlienkami?

1. Robte aktivitu s inou emocionálnou frekvenciou

Svoju emočnú frekvenciu môžete zvýšiť napríklad behaním, stretnutím sa s priateľmi či meditáciou. Takto môžete vytesniť z hlavy negatívne myšlienky. Keď sa totiž dostanete do dobrej nálady robením vecí, ktoré vám robia radosť, dokážete sa pozrieť na problém z iného uhla pohľadu. Robte teda niečo, čo vyvoláva pozitívne emócie a sústreďte pozornosť na to.

2. Zapíšte si všetky dôvody, prečo sa bojíte niečoho, čo sa nestane

Pretože toto my ľudia robíme často. Vytvárame si hororové scenáre, bojíme sa niečoho, čo sa vôbec nemusí stať. No takto zahlcujeme našu myseľ a vytvárame si zbytočnú paranoju. 

3. Zapíšte si všetky dôvody, prečo budete v prípade najhoršieho scenára v poriadku

Zlé veci sa stávajú každú chvíľu a keď nás zasiahnu, musíme im čeliť. Obávate sa, že sa vám stane niečo hrozné a vás to zničí? Skúste sa zamyslieť nad niečím ťažkým, čomu ste už čelili a ako ste to vtedy zvládli. Teraz máte už o niekoľko skúseností viac, aby ste aj zo zlých situácií vedeli vyjsť. 

4. Vytvorte si plán riešenia

Opýtajte sa sami seba pár jednoduchých otázok a skúste na ne nájsť riešenia. Čo si myslím, že táto situácia pre mňa znamená? Čo chcem, aby sa stalo? Skúste si odpovedať na tieto otázky. Premýšľajte o veciach a ich riešeniach v širších súvislostiach a neupínajte sa len na jednu negatívnu vec

Už ste čítali?