Najlepším klubovým filmom za rok 2015 je Eva Nová
TASR
TASR

Najlepším klubovým filmom za rok 2015 je Eva Nová

Cenu prevzal producent a kameraman filmu Ján Meliš so strihačom Františkom Krähenbielom.

Tlačová konferencia po novinárskej projekcii filmu režiséra Marka Škopa Eva Nová. Na snímke herečka Emília Vášáryová a režisér Marko Škop. Foto: TASR - Michal Svítok
 

Bratislava 18. marca (TASR) - Premiéra česko-poľsko-francúzsko-slovenského filmu Já, Olga Hepnarová odštartovala vo štvrtok (17.3.) v Bratislave 23. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Na slávnostnom otvorení odovzdali organizátori festivalu výročné ceny Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK). O ocenených za rok 2015 a držiteľoch symbolického filmového kotúča od sklárskeho výtvarníka Pala Macha rozhodli zástupcovia 55 filmových klubov a výkonný výbor asociácie.

Ocenenie Najlepší filmový klub roku 2015 si odnieslo Artkino Metro Trenčín. Pri hlasovaní vyzdvihli zástupcovia filmových klubov jeho dlhodobú a výraznú podporu klubového hnutia, pestrý a inovatívny program, v ktorom nechýbajú ani edukatívne podujatia. Tiež ocenili jeho silnú divácku základňu a vysokú návštevnosť napriek mestskej konkurencii v podobe miniplexu.

V kategórii Najlepší klubový film uspela slovenská snímka Eva Nová režiséra Marka Škopa. Cenu prevzal producent a kameraman filmu Ján Meliš so strihačom Františkom Krähenbielom. "S filmom sme celý týždeň chodili po slovenských kinách a všade bolo strašne veľa ľudí, na niektorých miestach boli aj dve projekcie po sebe. Veľmi nás teší, že si divák našiel cestu do filmových klubov, a že chodí na slovenské filmy," uviedol Ján Meliš. Film Eva Nová bol ocenený na festivale v Toronte cenou FIPRESCI a na Slovensku ho od novembrovej premiéry videlo už viac ako 13.000 divákov.

Za prínos do slovenskej kinematografie a klubového hnutia ocenenie získali dvaja filmoví tvorcovia. Prvým je slovenský režisér Dušan Trančík, ktorý svoje filmy Fotografovanie obyvateľov domu, Šibenica a Tryzna osobne uvedie na Febiofeste v sekcii Slovenská filmová krajina. Ocenenie v tejto kategórii patrí aj českému filmovému a divadelnému režisérovi Petrovi Zelenkovi. Festival sa mu venuje v sekcii Osobnosti klubového filmu, v rámci nej premietne osem filmov P. Zelenku vrátane hitu Samotári, na ktorom sa podieľal ako scenárista. Cenu si prevezme v sobotu 19. marca o 20.30 v Kine Lumiére pred projekciou jeho najnovšej snímky Stratení v Mníchove.

Výročnú cenu za prínos do svetovej kinematografie udelili pôvodom gruzínskemu režisérovi Otarovi Iosselianimu, ktorý sa aj napriek nepriazni sovietskeho režimu dokázal výrazne presadiť na medzinárodnej scéne. Žije vo Francúzsku, kam emigroval na konci 70. rokov a do centra svojich príbehov stavia jednoduché postavy z ulice aj aristokratov a necháva ich rozprávať obyčajným jazykom všednosti. Je držiteľom ocenení z festivalov v Berlíne, Benátkach, Mar del Plata. Otar Iosseliani uvedie na MFFK Febiofest niektoré zo svojich filmov a bude mať aj masterclass na pôde VŠMU. Ocenenie osobne prevezme v závere festivalu pri predstavovaní svojej zatiaľ poslednej snímky Zimná pieseň, ktorá bude podujatie uzatvárať.

Program Febiofestu pokračuje v Bratislave do 23. marca. Výber filmov z bratislavskej časti festivalu poputuje od 31. marca do 16. apríla do ďalších slovenských miest.

TASR poskytla informácie Martina Pašteková z ASFK.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…