Toto je naj učiteľka na svete. Ocenili ju pápež aj princ William
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Toto je naj učiteľka na svete. Ocenili ju pápež aj princ William

Vyrastala v utečeneckom tábore a teraz sa jej dostalo pocty v podobe prestížneho ocenenia a viac ako slušnej finančnej výhry. Reč je o palestínskej učiteľke Hanan Al Hroubovej, ktorá bola ocenená na ceremoniáli v Dubaji.

Ocenená učiteľka — Foto: Repro/CNN
Najlepšia učiteľka pochádza z Betlehema, no vyrastala v palestínskom utečeneckom tábore. Jej „mimoriadny prínos“ v povolaní, ktorému sa venuje, bol ocenený Globálnou učiteľskou cenou v exotickom a luxusnom Dubaji. Cenu prevzala ako „víťazstvo pre učiteľov vo všeobecnosti a zvlášť pre tých palestínskych“, informovalo CNN.

Zmenia svet?

K tomuto povolaniu priviedla ženu smutná udalosť. Učiteľkou sa totiž stala po tom, ako sa jej deti podľa webovej stránky Global Teach Prize stali svedkami streľby cestou domov zo školy, a boli z toho hlboko traumatizované. Neskôr jej rodina začala vymýšľať hry a pozývať aj deti zo susedstva. Správanie detí sa začalo postupne zlepšovať a aj teraz Hanan využíva pri edukácii hry a výučbu, ktoré pomáhajú deťom-utečencom opovrhovať násilím. Jednoducho povedané, špecializuje sa na podporu detí, ktoré boli traumatizované násilím, čo, bohužiaľ, nie je v týchto oblastiach nič výnimočné.
 
„Učitelia by mohli zmeniť svet,“ citovalo jej vyhlásenie na ceremoniáli BBC. Dojala aj pápeža Františka, ktorý poslal správu, že učitelia „môžu byť budovateľmi mieru a jednoty. Rád by som pogratuloval učiteľke Hanan Al Hroubovej za získanie tohto prestížneho ocenenia vzhľadom na to, aký význam dala úlohe učiteľa v oblasti vzdelávania detí,“ vyhlásil pápež.
 
„Som hrdá na to, že na pódiu môže stáť palestínska učiteľka,“ vyhlásila Hanan s tým, že peniaze, ktoré s ocenením získala, minie na podporu svojich žiakov. „My ako učitelia môžeme budovať hodnoty a morálku mladých ľudí, aby sme zabezpečili krajší, spravodlivý a slobodnejší svet,“ dodala.
 
Ocenenie malo aj kráľovský nádych, keď poslal správu aj princ William, ktorý hovoril o neuveriteľnej zodpovednosti učiteľov, ktorí môžu inšpirovať a formovať život mladého človeka k lepšiemu. „Vaša práca je inšpiráciou a príkladom práce pre učiteľov na celom svete,“ povedal princ William.
 
Na ceremoniáli sa zúčastnili aj osobnosti kultúrneho a politického života, napríklad hollywoodske hviezdy ako Salma Hayeková či Matthew McConaughey, alebo bývalý britský premiér Tony Blair a viceprezident Spojených arabských emirátov Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum.
 
Hananin prístup viedol k poklesu násilného správania na školách. Jej princíp spočíva v tom, že podporuje žiakov, aby spolupracovali, ďalej venuje veľkú pozornosť ich individuálnym potrebám a súčasťou sú aj odmeny za pozitívne správanie sa. Dúfa, že vďaka vzdelaniu môžu ľudia kultivovať ich vlasť. 

Diskusia

Už ste čítali?

Do parku vypustili 14 vlkov. Nikto nepredpokladal, že to bude…

Písal sa rok 1995 a v slávnom americkom parku v USA Yellowstone bola len…

Slovák 3,5 roka cestoval okolo sveta na bicykli: Vonku som spal…

Na ceste bol 1337 dní a v nohách má približne 70.000 kilometrov,…

Bratislavský vodojem desaťročia chátral. Architekti ho premenili…

Zo železobetónovej stavby vytvorili prívetivé miesto, kde majú…

Slovenka vyrába jedinečné kabelky. Trhá sa o ne celý svet

Má len 24 rokov, no podarilo sa jej to, o čom mnoho ľudí len sníva. Mladá…