Dobré noviny
Príbeh, ktorý chytí za srdce. Stratený pes sa vrátil po siedmich rokoch
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Príbeh, ktorý chytí za srdce. Stratený pes sa vrátil po siedmich rokoch

Sam sa stratil, keď mal 6 mesiacov
Sam sa stratil, keď mal 6 mesiacov — Foto: Facebook/7 to 1 Photography with Kelly Pilgrim-Byrne

Azda nikto z majiteľov domáceho miláčika si nevie predstaviť, že jedného dňa zmizne a už sa nevráti. Bohužiaľ, toto sa stalo istému páru, ktorý si zaobstaral šteniatko border kólie. To sa totiž jedného dňa z ničoho nič stratilo. Ako roky plynuli, Nikki a Simon si zaobstarali psa rovnakej rasy. Potom však prišlo obrovské prekvapenie.Vďačiť za to môžu nielen správnym ľuďom, ale aj jednej veľmi dôležitej veci.

Nikki a Simon mali 6-mesačnú chlpatú guľku menom Sam. Všetci susedia si psíka obľúbili. V jeden deň sa však niečo stalo a on z ničoho nič zmizol. Neskôr si Nikki a Simon zaobstarali nového psa a život išiel ďalej. Samozrejme, Sama sa snažili nájsť, no keďže v tom čase neexitovala sila sociálnych sietí ako teraz, pomôcť si mohli len vylepovaním letákov. O to väčšie bolo prekvapenie, v ktoré už azda nikto ani nedúfal, keď im raz austrálska organizácia zameraná na záchranu opustených zvierat oznámila, že ich Sam je v nemocnici pre zvieratá.O dojemnom príbehu informoval fotograf Kelly Pilgrim-Byrne.

Vrátil sa späť vďaka čipu

Nevedno, čo sa so psom počas rokov, keď bol nezvestný, stalo, no na jeho tele boli otvorené a infikované rany a z jeho očí vyžarovali smútok a prázdnota. Jeho srsť bola na tom veľmi biedne a na viacerých častiach tela bol skôr vypĺznutý s blchami. Veterinári mali navyše obavy z emocionálnej traumy. Jediným šťastím bolo, že mal v sebe mikročip, vďaka čomu mohli záchranári kontaktovať jeho majiteľov.

Iste si aj vy spomínate na medializované informácie o tom, že máte dať vaše zvieratko začipovať. Ešte v roku 2013 sa hovorilo o tom, že zavedenie čipu do tela spoločenského zvieraťa je povinné, čo vyvolalo u niektorých ľudí veľkú vlnu nevôle. Po 1. januári 2014 je označovanie, respektíve čipovanie zvierat na Slovensku, ktoré nie sú komerčne alebo nekomerčne premiestňované, dobrovoľné, pričom sa to týka psov, mačiek či fretiek. Ak však zvieratká cestujú mimo Slovenska, čipované musia byť.

Otázne je, pokiaľ to finančná situáciu dovoľuje, prečo by ste svoje zviera nemali dať začipovať. Aplikácia čipu je totiž rýchla a v podstate bezbolestivá. No v prípade, že by sa vám stalo niečo podobné ako majiteľom Nikki a Simonpvo, ktorým zmizol pes, to môže byť pre vás často jediná nádej, že sa k vám ešte raz vráti. Vďaka čipu totiž možno identifikovať zviera. Ako informuje portál veterinarna-ambulancia.eu, všetky čipované zvieratá sú evidované v Centrálnom registri spoločenských zvierat, ktorý je vedený Komorou veterinárnych lekárov SR. Centrálny register obsahuje údaje ako druh zvieraťa, meno, vek, pohlavie, plemeno, farbu srsti, meno, adresu a kontaktné údaje majiteľa údaje o očkovaní a ošetrení proti vonkajším a vnútorným parazitom. Skontrolovať ho na základe čipu dokážu aj v útulkoch či záchytných staniciaich.

Poďme ešte na chvíľu späť k psovi, ktorý je po stratených rokoch späť pri svojich majiteľoch. Dnes má 10 rokov a začína sa na ňom prejavovať staroba. Je už trochu hluchý a ani jeho kondícia nie je príliš najlepšia. Spoločnosť mu robí Bilie, ktorý bol adoptovaný po jeho zmiznutí, a má 9 rokov. A samotný Sam, ako aj jeho majitelia, môžu jednoznačne vďačiť aj organizácii na záchranu zvierat, ale i nemocnici, ktoré mu zachránili život.

Už ste čítali?