Johannes Thingnes Bö vyhral dramatické preteky s hromadným štartom

O víťazovi sa rozhodovalo až po poslednej streleckej položke.

Na snímke zľava strieborný Francúz Martin Fourcade, zlatý Nór Johannes Thingnes Bö a bronzový jeho krajan Ole Einar Bjoerndalen pózujú fotografom s medailami na stupňoch víťazov po preteku mužov na 15 km hromadne na MS v biatlone v nórskom Osle 13. marca 2016. Foto: TASR/AP

Oslo 13. marca (TASR) - Záverečná disciplína majstrovstiev sveta v biatlone - preteky s hromadným štartom mužov ponúkli dramatické vyvrcholenie so šťastným koncom pred krajinu organizátorov. Na slávnom Holmenkollene sa z triumfu tešil Johannes Thingnes Bö, ktorý v záverečnom kole predbehol doterajšieho suveréna šampionátu Martina Fourcadea. Nórsku radosť tretím miestom podčiarkol legendárny Ole Einar Björndalen, pre ktorého to boli s najväčšou pravdepodobnosťou posledné MS v bohatej a rekordnej kariére.

O víťazovi sa rozhodovalo až po poslednej streleckej položke. Zo strelnice vybehol na prvom mieste už istý celkový víťaz Svetového pohára Fourcade a za ním dvojica Nórov. Štyridsaťdvaročný Björndalen nemal bežecky nárok na svojich dvoch kolegov, ktorí sa tak pobili o zlato sami. Bö nasadil vysoké tempo a čoskoro Francúza predbehol, no ten nezaostal a vytrvalo sa ho držal. Dvadsaťdvaročný Bö si však ušetril sily aj na úplný koniec a jeho druhý nástup už Fourcade nezachytil. Domáci favorit tak získal svoju prvú zlatú medailu na šampionáte v Osle a jedinú z individuálnych disciplín, keďže predtým skončil štvrtý v šprinte, stíhačke aj individuálnych pretekoch. Okrem toho získal bronz v mixe a zlato v štafete.

Martin Fourcade tak neskompletizoval zlatú neporaziteľnosť v individuálnych disciplínach. Už päťnásobný celkový šampión SP predtým získal titul v šprinte, stíhačke, individuálnych pretekoch aj v mixe. Okrem toho si druhým miestom v nedeľňajších pretekoch zaistil malý glóbus pre celkového víťaza SP v "masáku".

M. Fourcade bol najúspešnejší pretekár celého šampionátu, keď k štyrom zlatým pridal aj jeden kov strieborného lesku. O jednu medailu viac, no o zlato menej má na svojom konte jeho krajanka Marie Dorinová Habertová (3-2-1). Avizovanú rozlúčku s kariérou na MS ozdobil Björndalen výbornými výkonmi a zároveň aj štyrmi medailami, k jednému zlatu pridal aj dve strieborné a bronzovú medailu. "Kráľ biatlonu" tak nazbieral na svetových šampionátoch dokopy až 44 cenných kovov, z toho 20 zlatého lesku.

Hodnotenie krajín ovládli Francúzi (11 medailí, 6-4-1) pred domácim Nórskom (9, 4-2-3) a tretím Nemeckom (7, 1-3-3).

preteky s hromadným štartom na 15 km:

1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 37:05,1 min (1)

stíhacie preteky na 12,5 km: M. Fourcade

preteky s hromadným štartom na 15 km: Johannes Thingnes Bö (Nór.)

vytrvalostné preteky na 20 km: M. Fourcade

štafeta na 4x7,5 km: Nórsko (Ole Einar Björndalen, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö, Emil Hegle Svendsen)

ženy:

šprint na 7,5 km: Tiril Eckhoffová (Nór.)

stíhacie preteky na 10 km: Laura Dahlmeierová (Nem.)

preteky s hromadným štartom na 12,5 km: Marie Dorinová Habertová (Fr.)

vytrvalostné preteky na 15 km: Dorinová Habertová

štafeta na 4x6 km: Nórsko (Synnöve Solemdalová, Fanny Hornová Birkelandová, Eckhoffová, Marte Olsbuová)

miešaná štafeta: Francúzsko (Anais Bescondová, Dorinová Habertová, Quentin Fillon Maillet, M. Fourcad)